Yazlık satın almadan önce doğru bir karar verme süreci belirlemek ve daha sonra pişman olmamak için artılarını ve eksilerini iyi düşünmek gerekir.

Yazlık satın almanın maddi açıdan çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Yazlık almak isteyenlere şiddetle karşı çıkan ve otel tatili yaparak çok daha konforlu ve keşif dolu tatil yapmanın mümkün olduğunu savunan kişilerin atladığı en önemli nokta yazlık satın almanın sadece tatil yapmak için tercih edilen bir eylem olmadığıdır. Bir yazlık satın aldığınız zaman bir mülk edinmiş olursunuz. Orta ve uzun vadede doğru bir lokasyon seçimi yaparak satın aldığınız yazlığınız, size oldukça yüksek kâr bırakacak bir yatırıma dönüşebilir. Bu nedenle yazlık satın almayı sadece tatil odaklı düşünmemek, sürece bir yatırım gözüyle bakmak gerekir. Yatırımınızın değerlenmesini beklerken yapacağınız keyifli tatiller ise farklı bir açıdan kâr etmenizi sağlar.

Yazlık satın almanın neden kârlı ve mantıklı bir yatırım olduğunu öğrenmek için bir yazlık sahibi olduğunuz zaman yapabileceklerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir yazlığı gelir elde etmek, yatırım yapmak ve uzun vadede kâr sağlamak için satın alabilirsiniz.

Yazlık Sahipleri İçin Düzenli Gelir Kaynağı: Kiralama

Yazlık sahiplerinin pek çoğu kullanmayacakları dönemde yazlıklarını kiraya verirler. Sezonda kiraların yükseldiği göz önünde bulundurulduğu zaman yazlık sahibi olmak oldukça kârlı bir seçim olabilir. Yazlığı hangi tarihlerde kiralayacağınıza karar verebileceğiniz için kendi tatillerinizde yazlığı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kalan sürelerde yazlığı kiraya verip elde ettiğiniz gelir ile yeni yatırımlar için birikim yapabilirsiniz ya da dünyanın dört bir yanında otel tatili yaparak yeni yerler keşfedebilirsiniz. Bir yazlığın düzenli kira gelirinin olması yatırım geri dönüşü açısından oldukça önemlidir. Yazlık sahipleri sadece orta ve uzun vadede yazlıklarının değer kazanıp satılması ile kâr elde etmezler, düzenli kira gelirleri de bir yazlığın yatırım maliyetini sıfırlamasını sağlayacak kadar tatmin edici seviyede olabilir.

Satın alınan yazlığın yüksek kira getirisinin yanı sıra iyi bir yatırım seçimi olabilmesi için değerlenmeye ve gelişmeye açık lokasyonlardan yazlık alınması tavsiye edilmektedir. Bodrum, Çeşme, Fethiye ya da Kemer gibi çoktan popüler olmuş lokasyonlarda yazlık sahibi olmak oldukça maliyetli ve uzun vadeli yatırım dönüşü olacak bir seçimken; İstanbul’a yakınlığı ile yüksek potansiyeli olan Kefken, Kerpe ya da Kumcağız gibi gelişen lokasyonlardan yazlık almak yatırımın kısa sürede geri dönmesi açısından iyi bir tercih olabilir.

Değerlenen Yatırımlar

Bir yazlık satın aldığınız zaman lokasyonuna ve yazlığın özelliklerine göre güzel bir yatırım yapabilirsiniz. Özellikle projeden ve temelden yapılan yazlık yatırımlarının kısa sürede ciddi yatırım dönüşü olmaktadır. Yazlığı satmak istediğiniz zaman güzel bir kâr elde ederken, satma kararını verene kadar geçen sürede istediğiniz gibi tatil yapmanın tadını da çıkarabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalara göre Türkiye, yazlık almak için en uygun 2. ülke olarak dünyanın ilgisini çekiyor. Özellikle İngilizlerin ve Almanların Türkiye’de yazlık alması hatta aldıkları yazlıklarda yaz kış kalmaları oldukça alışılmış bir durumdur. Havaalanı ile ulaşımın mümkün olabildiği bölgelerde alınan yazlıklar kısa ve orta vadede yabancı yatırımcılara satılabilirler. Son yıllarda özellikle Arap yatırımcıların da ilgilendiği yazlık konutlar kısa sürede satılabilir olmaları sebebiyle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Temelden girilen yazlık projeleri insanlara pek çok farklı şekilde tasarruf yapma ya da kâr elde etme seçeceği sunuyor.

Ekonomik Tatil

Yazlık satın aldığınız zaman tatil planlarınızı çok daha ekonomik bir şekilde yapabilirsiniz. Konfor alanızın genişlediği, özgürlüklerinizin arttığı ve aynı zamanda çok daha az para harcadığınız bir tatil yapma fikri gerçekten çok caziptir. Otelde kalmak, lüks bir tatil köyünde konaklamak farklı tatil alternatifleri olsa da her zaman en ekonomik tatili kendi yazlığınızda yapabilirsiniz. Özellikle kalabalık aileler için bir otelde konaklamanın günlük maliyetlerinin 1000 lirayı geçebildiği düşünüldüğü zaman yazlıkta tatil yapmak çok daha avantajlı olacaktır. Özel durumlar için de otel bulmak yerine yazlığı tercih etmek her zaman daha konforludur. Evcil hayvan sahipleri için sevimli dostlarımızı kabul eden bir otel bulma zorunluluğu özellikle ülkemizde ciddi bir sorun olmaktadır. Evcil hayvan kabul eden bir otel bulunamadığında ise tatil süresince ortaya çıkacak bakım masrafları gündeme gelir. Bir yazlık sahibi olmak sizi bu tür ek masraflardan kurtarırken aynı zamanda sizinle hayatınızı paylaşan sevimli dostlarınızın yanından ayrılmaması için harika bir seçimdir.

Sunduğu avantajlara ve fırsatlara bakıldığı zaman bir yazlık sahibi olmanın oldukça kârlı bir yatırım olduğunu görüyoruz. Yazlık satın alma amacınız ne olursa olsun doğru bir yazlık seçimi yaptığınız zaman asla pişman olmayacağınızı ve eninde sonunda istediğiniz şartlar altında güzel bir kâr elde edeceğinizi aklınızın bir köşesinde bulundurun. Satın almayı düşündüğünüz yazlığın güzel bir getirisi olacağından emin olmak için mutlaka tercih ettiğiniz bölgeye dair detaylı araştırma yapmaya özen göstermelisiniz.

Diğer Yazılar

Karadeniz’in Tatil İçin Uygun Muhteşem Sahilleri

Karadeniz’in Tatil İçin Uygun Muhteşem Sahilleri

Kocaeli’nin Karadeniz Kıyısında Bulunan Doğa Harikası 9 Sahil

Kocaeli’nin Karadeniz Kıyısında Bulunan Doğa Harikası 9 Sahil

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Etiketler