Özellikle yaz sezonunda arkadaş ortamlarında yükselişe geçen bir tartışma konusu tatilin otelde mi yoksa yazlıkta mı yapılması gerektiği. Bu tartışmaya bir şekilde hepimiz dahil olmuşuzdur. İnsanları yazlık tatilini tercih edenler ve etmeyenler olarak keskin çizgilerle ayırmak mümkün olmasa da her tartışmada olduğu gibi bu tartışmada da taraf seçmek zorunda kaldığınızda hangi tarafı seçtiğinizi bir süre düşünün. Otel tatilinin avantajlarının, yazlık sahibi olmaktan daha avantajlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ya da fikriniz tam tersidir. İki seçeceğin de yerine göre güzellikleri olduğunu düşünen insanların da sayısını da görmezden gelmek doğru olmayacağı için yazımızda otel ya da yazlık tatili özelinde avantajları ve dezavantajları inceleyeceğiniz.

Otelde Misafir Olursunuz Yazlıkta Ev Sahibi

Misafir ve ev sahibi kavramlarına olan bakış açınız bu durumun avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağını belirler. Otel misafiri olmak çok daha az sorumluluğa sahip olmak ve her istediğinizin birkaç dakika içerisinde gerçekleşmesi olarak algılanabilir. Bu algı yanlış değildir. Ancak uzun vadede insanlar için “otelde misafir” olma kavramının oldukça sıkıcı bir duruma dönüşme ihtimali de vardır. Ev sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ise tatil kavramına ters düşebilir. “Yazlığa gideceğiz kışın meydana gelen sorunlarla uğraşacağız” düşüncesi bir noktaya kadar doğru olsa da aslında tamamen yaptığınız yazlık seçimi ile alakalıdır ve genelleme yapılması doğru değildir. Misafir olduğunuz zaman konfor alanınızı yaratamazsınız, bir sonraki tatilde bulacağınız değişiklikler sizi yorabilir ve en önemlisi yuvanızda gibi hissedemezsiniz. Tüm bunların olmasına ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak uzun süreli bir otel tatilinde kendinizi sıkışmış hissedebileceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Bahsettiğimiz artıları ve eksileri bir arada değerlendirdiğiniz zaman aslında otel ve yazlık kavramlarının oldukça uzak olduğunu göreceksiniz. Bir yazlık sahibi olduğunuz zaman yazlığın tüm avantajlarının yanı sıra otel tatili ile de zaman zaman kendinizi daha çok şımartabileceğiniz düşüncesini deneyimleme fırsatı bulursunuz ancak sürekli otellerde tatil yaparak yazlık deneyimini doğrudan yaşama fırsatı elde edemeyebilirsiniz.

Fayda Sağlamak

Otel tatili yaparken sağlayacağınız fayda belirli bir zaman dilimi süresince size sunulan hizmetlerin yarattığı konfor ile sınırlanabilir. Yazlık sahibi olduğunuz zaman maddi ve manevi pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Bir mülk satın almanın orta ve uzun vadede sağladığı maddi avantajlar herkes tarafından kabul ediliyor. Bu avantajlarla birlikte kira geliri elde edebileceğiniz, dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir yazlığınızın olması ise maddi ve manevi fayda sağlayacak bir ayrıcalıktır. Özellikle resmi ve dini bayramlarda otel fiyatlarında yaşanan yükseliş ve yer bulmanın yarattığı stresi göz önünde bulundurduğunuz zaman yazlığınızın olmasının sağladığı en büyük avantajı görebilirsiniz. Ayrıca kira geliri gibi çok net bir kazanç ile daha sakin ve stressiz dönemlerde otel tatili yaparak iki tarafın da kendine özgü avantajlarını yaşayabilirsiniz.

Kalite Farkı

Otel tatili ya da yazlık tatili açısından bakıldığı zaman kalite farkı oldukça subjektif bir konu olsa da yine de bu açıdan da tatil seçeneklerini değerlendirmek lazım. Her şey dahil, ultra mega lüks konseptli otellerin pek çoğunda açık büfenin sizi her zaman tatmin etmeyeceğini ya da farklı bir bakış açısı ile tatmin etmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Yüksek kaliteli bir her şey dahil konsept için ise gerçekten dikkat çekecek meblağlar ödemeniz gerekir. Yazlık tatilinde ise ne yediğinizi ve içtiğinizi siz belirlersiniz. Bu noktada satın alacağınız ürünlerin kalitesi ve güvenilirliği sizin inisiyatifinizdedir. Bu noktada ise otel tatilinde yemeklerin hazır gelmesi, bulaşık ya da temizlik gibi sorumlulukların olmaması otellerin daha cazip olmasına imkân sağlar. Ancak otelde konaklarken zaten temizlik, bulaşık ya da yemek servisi için ödeme yaptığınızı unutmayın. Yazlık tatilinizde de bu hizmetler için dışardan destek almayı düşünebilirsiniz.

Her Yıl Aynı Yere Gitme Sorunu

Yazlık sahibi olmak isteyen kişilerin karşısına en çok çıkan sorulardan birisi de şüphesiz ki her yıl aynı yere tatile gitmek istediğinden emin misin sorusudur. Bu soruyu otel tatiline bakış açısına göre değerlendirmek mümkündür. Her şey dahil konseptli bir otelde sadece keyif yapmaya odaklanan bir insanın otelden dışarı adım atma sayısı oldukça az ve sınırlıdır. Özellikle 1 hafta gibi kısa süren otel tatillerinde ilk amaç dinlenmekse dış dünya ile ilişki kolay bir şekilde kesilebilir. Bu noktada ortaya çıkan soru her yıl farklı bir havuz görmenin ne anlamı var sorusu olabilir. Amaç keşfetmek, yeni yerler görmek ya da dünyayı gezmekse otel tatili konseptinin çoktan dışına çıkılacağı için bu kulvarda bir kıyaslama yapmak her zaman doğru değildir.

Her yıl aynı yerde tatil yapmanın sorun olmak yerine keyif veren bir eyleme dönüşmesi de muhtemeldir. Yazlık tercihi yaparken bölge halkını tanıyarak karar verdiğiniz de mutlaka çok iyi anlaşabileceğiniz birkaç esnaf ve komşu ile tanışma fırsatı bulursunuz. Bu da size yeni bir sosyal çevre ve tatil arkadaşları kazandırır.

İhtiyaçlarınız Neler?

Otel tatili yaparken otelin kurallarına uymak ya da sizin kurallarınızı benimsemiş bir otel bulmak zorundasınızdır. Evcil hayvan kabul eden bir otel arayabilir ya da sadece yetişkinleri ağırlayan bir tesis tercih etmek istediğiniz zaman seçenekleriniz oldukça daralır. Yazlık sahibi olduğunuz zaman sizin eviniz ve sizin kurallarınız klişe bir söz olsa da geçerliliğini korur. Bu noktada özellikle kalabalık aileler için yazlık sahibi olmanın çok fazla avantaj sunduğunu da belirtmek gerekiyor. Otellerde odanın metrekaresinin büyümesine, ek yatak ilavesine bağlı olarak tatil bütçenizi kolayca aşabilirken bir yazlık sahibi olduğunuz zaman bireylerin kendilerine ait birer odasının olmasının konforunu yaşarsınız.

Diğer Yazılar

Otel Tatili Mi Yazlık Sahibi Olmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Otel Tatili Mi Yazlık Sahibi Olmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Genç Tatilciler İçin Kerpe Bölgesindeki Tatil Alternatifleri

Genç Tatilciler İçin Kerpe Bölgesindeki Tatil Alternatifleri

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Etiketler