Söz konusu yazlık olduğunda satın almak ya da kiralamak arasında kararsız kalanlar için tüm detaylar burada. 


Yazlık satın almak kısa vadede bütçenizde ciddi bir nakit değişimine neden olacak bir seçimdir. Sezonluk yazlık kiralamak ise doğrudan yazlık satın almak yerine çok daha az nakit ile yapılabilecek bir eylemdir. Ancak iki durumun birbirinden tamamen bağımsız olduğunu unutmamak gerekir. Bir yeri süreli kiralamak o yerden süreniz bittiğinde hiçbir şekilde kazanç elde edemeyeceğiniz anlamına gelir. Mülkiyet hakkını eline almak ise her koşulda çok daha yüksek getirisi olan bir yatırım olacaktır. Bu nedenle satın alma ve kiralama sürecini kıyaslarken aslında kiralamanın otel tatili yapmaktan çok daha farklı olmadığını düşünmek mümkün.

Satın Almanın Avantajları

Yazlık satın almak kısa, orta ve uzun vadede oldukça avantajlı bir yatırımdır. Yazlık almanın avantajlarını yatırım açısından değerlendirmemiz gerekirse, biraz da lokasyona bağlı olarak kısa vadedeki getirilerine ve orta-uzun vadedeki getirilerine ayrı ayrı bakmak gerekir.

Yazlık Almanın Kısa Vadeli Avantajları: Kısa vadede yazlık sahibi olmanın en büyük avantajlı daha ekonomik tatiller yapma şansı bulmaktır. Yazlık için seçmiş olduğunuz lokasyon eğer ikamet ettiğiniz şehre sadece birkaç saatlik mesafede ise yılın her anında tatilleriniz için yazlığınızı tercih edebilirsiniz. Yazlık almanın kısa vadeli en önemli avantajı size dilediğiniz bir süre boyunca ekonomik tatil yapma fırsatı sunmasıdır. Bununlar birlikte sezonda yazlığınızı kullanmadığınız zamanlarda kiralamak da ek gelir elde etme açısından oldukça tatmin edici olacaktır. Yazlık satın almak mı yoksa kiralamak mı mantıklı sorusu üzerine avantajlara ve dezavantajlara baktığımız bu yazıda aslında satın almanın kiralama fırsatı sunması ile birlikte birkaç adım öne geçtiğini görüyoruz. Bir mülk sahibi olmanın tüm avantajları yazlık sahibi olanlar için de geçerli olduğundan, satın almayı yatırım olarak görmeye çalışmak kiralamayı ise anlık ihtiyacınızı karşılamak için yaptığınız bir harcama olarak daha doğru olacaktır.

Yazlık Satın Almanın Orta ve Uzun Vadeli Avantajları: Orta ve uzun vadede yazlık sahip olmanın en dikkat çekici avantajı önemli bir yatırım getirisi elde etmenizdir. Mülk sahibi olduğunuz zaman lokasyona bağlı olarak değişen bir sürede yatırım geri dönüşü alabilirsiniz. Hali hazırda çok değerlenmiş, yüksek popülerliğe sahip bir lokasyondan yazlık aldığınız sürece yaptığınız tercih size yüksek getiri sağlayacaktır. Eğer yazlık satın almayı sadece konforlu ve özgür bir tatil deneyimi ile birlikte elde edeceğiniz kira gelirleri için yapmıyorsanız; kısacası yazlık aldığınız için mülkünüzün değerlenmesi sizin için önemliyse lokasyon seçimini yaparken dikkat etmeniz gerekir. Bir mülkün ilerleyen dönemlerdeki satışından gelir elde etmeyi düşünüyorsanız mutlaka gelecekte popülerleşme ve değer kazanma fırsatı olan yerlerden yana tercih yapmanız gerekir.

Kiralamanın Avantajları

Sezon boyunca ya da belirli bir sürede yazlık kiralamak daha özgür ve ekonomik bir tatil yapma fırsatı sunar. Kiraladığınız bir mülk özellikle sezonluk kiralandıysa ailenizle, arkadaşlarınızla ve hatta evcil hayvanlarınızla keyifli ve özgür bir tatil yapabilirsiniz. Otel hayatının uzun vadede oldukça sıkıcı olduğunu uzun süre otelde konaklayan insanlar deneyimlemiştir. Ayrıca özellikle kalabalık aileler için uzun süreli bir tatili otelde yapmanın hatırı sayılır bir maliyeti olacaktır. Tüm bu dezavantajları ortadan kaldırmak yerine imkanlar doğrultusunda sezonluk kiralama yapmak çok daha ekonomiktir. Sezonluk kiralama aynı zamanda birkaç farklı ailenin bir araya gelerek yapabileceği bir eylemdir. Örneğin öğretmenlik yapan çiftler rahatlıkla 2 ya da 3 çift şeklinde sezonluk yazlık kiralayabilirler. Eşleri çalışmayan iki arkadaş hafta sonlarında eşlerinin ve çocuklarının yanlarına gidecek şekilde işlerini ayarladıklarını aileleri uzun süreli ve ekonomik bir tatil yapabilir. Bu tür örnekler herkesin yaşam şartlarına göre değiştirilebilir ya da arttırabilir ancak temelinde kiralamanın çok daha ekonomik olduğunu söylemek mümkün. Kişinin yazlık alacak maddi birikimi yoksa tatillerini daha ekonomik ve özgür yapmak için kiralama seçeneğini değerlendirebilir.

Kiralamanın Dezavantajları

Kiralama mülk edinmenizi sağlamaz. Devremülk mantığında da sezonluk kiralamada da durum aynıdır. Mülk sahibi olmadığınız sürece o mülkün kullanım haklarından faydalanamazsınız. Bu noktada aylık net gelir, kısa ve orta vadede beklenen ödemeler ve ödenmesi gereken borçlar birlikte değerlendirilerek bir bütçe yapılmalı ve kiralama seçeceği bütçenin durumuna göre değerlendirilmeye alınmalıdır. Eğer yazlık satın alınabilecek maddi birikim bulunmuyorsa ya da şartlar böyle bir yatırım için uygun değilse kiralama seçeneği gündeme gelebilir.

Kredi çekerek yazlık almak zorlayıcı olabileceği için kiralama mı satın alma mı değerlendirmesini yaparken temelden ya da projeden dahil olabileceğiniz konutlara mutlaka bakmanızda fayda vardır. Konut projeleri önemli fırsatlarla mülk sahibi olmanıza yardımcı olur.

Yazlık Satın Almayı Daha Avantajlı Kılacak İpuçları

Satın almayı düşündüğünüz yazlığın gelişmeye müsait bir bölgede yer aldığından emin olun.

Özellikle büyük şehirlere erişimi olan, yeni keşfedilen ve el değmemiş doğası ile dikkat çeken lokasyonlar yazlık yatırımı yapmak için uygun yerlerdir.

Beklentilerinizi karşılayacak bir yazlık satın aldığınız zaman uzun vadede yazlığı satmak istediğiniz zaman rahat edersiniz.

Bölgeyi ve halkı yakından tanımak yazlık alma noktasında doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olur.

Yazlık almayı düşündüğünüz lokasyonda zaman geçirin. Birkaç farklı dönemde bu bölgede tatil yapın. Yaz aylarında ya da resmi tatillerde bölgede konaklayarak bu bölgeyi tercih eden insanları gözlemleme fırsatı elde edin. Eğer yılın her döneminde yazlığınızı kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kış sezonunda da bölgede zaman geçirin ve imkanları değerlendirin.

Diğer Yazılar

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Hayalinizdeki Yazlık Evi Bulmak İçin İpuçları

Hayalinizdeki Yazlık Evi Bulmak İçin İpuçları

Bir Yazlık Sahibi Olmak İçin En Güzel Yerler

Bir Yazlık Sahibi Olmak İçin En Güzel Yerler

Etiketler