Yazlık satın almadan önce kâr zarar analizi yapmak ve bu doğrultuda karar vermek uzun vadede her zaman çıkarınıza olacaktır.

Bir yazlık sahibi olmak ne kadar karlı sorusuna yanıt ararken aslında bakış açımızı genişletmemiz gerekir. Çünkü kârlılıktan bahsederken tam olarak nasıl bir açıdan yaklaşacağımızı bilmek zorundayız. Kârlılık denildiği zaman akla ilk gelen her zaman maddi kazanımlar olsa da bazı durumlarda yaşam konforunda ve kalitesindeki artış olarak da kârlılık tanımı yapılabilir. Bu noktada ihtiyaçların belirlenmesi, beklentilerin net olması ve finansal durumun orta ve uzun vade için planlanması gibi faktörlerin hesaba katılması yazlık sahibi olmak ne kadar kârlı sorusuna çok daha doğru bir cevap vermeyi mümkün kılar.

Yazlık Sahibi Olmanın Getirdiği Maddi Kârlılık

Bir mülk satın almaya karar verdiğiniz zaman bu mülkün kullanım faydalarıyla birlikte yatırım getirisini de göz önünde bulundurmalısınız. Yaşadığınız şehre yakın bir lokasyonda yazlık alırken o şehirde ne kadar daha yaşamak istediğiniz önemli olabilir. Eğer sürekli şehir değiştiriyorsanız kesinlikle orta vadede değer kazanacak bir yazlık satın alarak taşınma durumunda yazlığınızı satarak kâr elde edebilirsiniz.

 

Yazlık almayı mantıksız bulan kişilerin en temel argümanı tek seferde sadece belirli süreli kullanım için yüksek miktarda para ödenmesinin gereksiz olduğudur. Bu tür bir argüman ile karşılaştığınız zaman basit hesaplar ile kafanız karışabilir. Her yıl oldukça lüks bir otelde 10 gün tatil yapmak 5.000 TL, bunu 20 yıl boyunca yapsak 100.000 TL. Bu hesaba göre yazlık almak çok anlamsız argümanı aslında duruma farklı bir bakış açısı ile kolayca yıkılabiliyor. Satın aldığınız yazlığı belirli dönemlerde kiraya vererek gelir elde edebilirsiniz. Yazlıkların sezonda aylık kiralama rakamlarının 5.000 TL ve üzerinde olduğunu göz önünde bulundurduğunuz zaman bile sadece 1 aylığına yazlığınızı kiraya vermenin size sezonun geri kalanında yazlık tatili yapma, elde ettiğiniz gelirle de otel tatili yapma fırsatı sunacağını göreceksiniz.

Tüm bu hesaplamaları bir kenara bırakıp sadece sonuca baksanız da yazlık satın almak gerçekten kârlıdır. 20 yıl boyunca her yıl düzenli olarak gittiğiniz bir otel, 20 yılın sonunda size kaldığınız odanın kullanım haklarını vermez ya da odada kalmadığınız sürelerde odayı sizin adınıza kiralamaz. Ancak bir yazlık sahibiyseniz 20 yıl sonra değer kazanan yazlığınızı satarak yüksek kâr elde edebilirsiniz.

Yazlık Sahibi Olmanın Sağladığı Manevi Faydalar

Bir yazlık sahibi olduğunuz zaman tatil yapmak için uzun uzun plan ve hesap yapmanıza gerek yoktur. Fırsat bulduğunuz her an yazlığınıza giderek yılın her mevsiminde keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Yazlık tanımı kelimenin kökeni sebebiyle genelde yaz mevsiminde kullanılan mülkler olarak düşünülse de satın almayı tercih ettiğiniz yazlığın lokasyonuna ve imkanlarına göre yılın her mevsiminde kaçamak tatiller yapmak için mülkünüzü kullanabilirsiniz. Bir yazlık satın aldığınız zaman o mülkü eviniz halinize getirirsiniz. Bu sayede kendinize ait, güvenilir bir alan yaratmanın sunduğu konforu yaşarsınız. Kendinize ait bir alanınız olduğun zaman oraya gitmeye daha çok istekli olacağınızı da unutmayın.

Yazlık sahibi olan insanların aşina olduğu güzelliklerden birisi de yazlık arkadaşlarıyla geçirilen keyifli zamanlardır. Tatil ortamında herkes keyifle zaman geçirmeye ve şehir yaşamının stresini üzerinden atmaya çalıştığı için sıkça keyifli anlar yaratılır. Bu da size tatillerinizde vakit geçirmekten keyif aldığınız yeni arkadaşlar kazandırır. Bu sayede otel ortamının gerginliğinden ya da her defasında farklı insanlarla aynı ortamı paylaşacak olmanın stresinden kurtulabilirsiniz.

Bir yazlığınız olduğu zaman tatillerinizde kendi isteğiniz kadar özgür olursunuz. Sadece yetişkinlerin konakladığı bir otel aramak ya da çocuklarınızın keyifle ve güvende vakit geçireceği bir otel tercih etmek sizi seçim konusunda kısıtlayabilir. Ancak bir yazlık sahibiyseniz zaten çoktan o yazlığı beklentileriniz ve istekleriniz doğrultusunda almış olacağınız için bu tür bir sorun yaşamazsınız. Yazlık sahibi olmanın bir diğer güzel yanı da evcil hayvanlarınızı yanınızda tatile götürebilecek olmanızdır. Pek çok hayvansever ülkemizdeki evcil hayvan dostu otel azlığından yakındığı için sevimli dostlarınızla özgürce tatil yapabileceğiniz bir yazlığınızın olması her zaman size daha çok keyif verir.

Bir otel odasında misafirlerinizi ağırlayamayacak olduğunuz gerçeği özellikle aynı bölgede tatil yapmayı tercih eden arkadaşlar için zaman zaman sorun olabiliyor. Arkadaşlarınızı ya da geniş ailenizi yazlığınıza istediğiniz zaman davet edebilmenin özgürlüğü ise gerçekten paha biçilemez. Tatil esnasında tesadüfen karşılaşmalar, geçerken uğramalar ve birlikte yapılan planlar hiç ummadığınız keyifli anılar yaratmanızı mümkün kılar.

Özetle yazlık sahibi olmanın kârlılığının belirlenmesinde tamamen sizin duruma bakış açınız rol oynar. Maddi ya da manevi pek çok sebep sizi yazlık almak için teşvik edebilir. Otel tatili yapmayı keyifli bulurken de bir yazlık sahibi olabileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız da oldukça önemli. Yazlık sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman doğru bir seçim yaparsanız uzun vadede maddi ve manevi kazanımlar elde edeceğiniz ise gerçek.

Diğer Yazılar

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Karadeniz’in Tatil İçin Uygun Muhteşem Sahilleri

Karadeniz’in Tatil İçin Uygun Muhteşem Sahilleri

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

Etiketler