Batı Karadeniz’in gözlerden uzak, el değmemiş tatil beldeleri ziyaret edenlerin asla unutamayacağı bir deneyim yaşatıyor.

Karadeniz dalgaları, akıntıları ve doğası ile meşhur. Pek çok insan için korkutucu bir deniz olan Karadeniz’de mavi bayraklı plajlar, sığ ve sakin koylar olduğunu duymak herkesi şaşırtıyor. Doğası, tarihi ve lezzetleri ile her açıdan keyifli bir tatil yapmayı mümkün kılan Batı Karadeniz sahillerinde bir tur yapmadan favori tatil beldenize karar vermeyin.

Kandıra

Sanayi şehri olarak bilinen Kocaeli’nde yeşiller içerisinde kalan bir ilçe Kandıra. Mavi bayraklı plajları ve dikkat çekici doğal güzellikleri ile ilginizi çekmeyi başaracak bu ilçeye bağlı birbirinden güzel pek çok tatil beldesi bulunuyor. Kandıra’nın kendisi de beldeleri de tatil yapmak için oldukça güzel bir seçim. Eşsiz doğası, Karadeniz kıyısı olmasına rağmen sakinliği ile dikkat çeken plajları ve binlerce yıllık geçmişine şahit olabileceğiniz falezleri ve kayalıkları ile her açıdan tatmin edici bir tatil deneyimi yaşayabileceğiniz Kandıra’da keşfedilecek çok fazla güzellik sizi bekliyor. Kerpe ve Kefken son yıllarda doğal güzellikleri ve sakinlikleri ile dikkat çeken iki sahil kasabası. İkisi de oluşumundan doğal liman olan ve uzun yıllar boyunca Karadeniz ticaret yolunda aktif bir şekilde kullanılan bu beldeler gerçekten bu zaman kadar hiç bozulmadan doğasını koruyabilmiş. Bölge henüz bakir sayılabilecek güzellikte ve özenle korunmaya devam ediyor. İstanbul ve Kocaeli’ne yakınlığının yanı sıra Ankaralılar için de tercih edilebilecek tatil rotalarından birisi olan Kandıra bu nedenle yakın zamanda adını çok daha sık duyacağımız yerlerden birisi. Karadeniz’de insan yaşamının olduğu tek ada olan Kefken Adası, binlerce yıllık bir miras olan Kartal Kayalıkları ve daha pek güzellik keşfedilmeyi bekliyor. Mavi bayraklı plajları, sığ ve sakin suları ile özellikle son yıllarda sezonda çevre halkının tercih ettiği bu bölge, bir süredir İstanbul’dan gelen misafirlerini ağırlıyor.

Karasu

Sakarya’nın merkezine yaklaşık olarak 60 km mesafede bulunan Karasu, doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen bir yer. 20 kilometrelik bir sahil uzunluğuna sahip olan Karasu sahilinin kumunun ise romatizmal hastalıkların destekleyici tedavisinde önemli bir rol oynadığı söylenir. Karasu özellikle çevresinde bulunan gezilecek yerler sebebiyle oldukça keyifli zaman geçirebileceğiniz tatil beldelerinden birisi ancak bu belde de denizin çok sakin olmadığını hatırlatmakta fayda. Özellikle havanın rüzgarlı olduğu günlerde denize girmenin tavsiye edildiği Karasu Plajı’nda pek çok cankurtaran bulsa da tedbirli davranmakta fayda var. Karasu’da bulunan ve oldukça nadir bulunan longoz ormanı da bu bölgeye çok sayıda turistin gelmesine neden oluyor. Longoz ormanları derelerin denizle buluştuğu noktada alüvyon birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan setlerin sebep olduğu doğal oluşumlardır. Longoz tanımı yaparken batık orman ifadesi de kullanılabilir. Acarlar longozu içerisinde bir göl, kumul tepeleri, nilüfer çiçekleri ve orman bulunur. Yaklaşık olarak 7,5 kilometre uzunluğundaki Acarlar Longozu koruma altında olduğu için sadece 750 metrelik kısmı gezmek için hazırlanmıştır. 235 farklı kuş türüne ev sahibi olan longoz gerçekten görülmeye değer bir doğa harikası. Longozu ziyaret ederken nilüfer çiçeklerinin açmış hallerini de görmek isterseniz bölgeyi eylül ayında ziyaret etmeli ve 9-15 saatleri arasında longozda bulunmalısınız.

Akçakoca

35 kilometre uzunluğunda, mükemmel bir kumsala sahip olan Akçakoca hem İstanbullular hem de Ankaralılar için ulaşım kolaylığı açısından oldukça tatmin edici bir tatil beldesi. Mükemmel bir deniz, eşsiz bir kumsal ve bu ikiliye eşlik eden yeşilin binbir tonu Akçakoca’ya aşık olmak için yeterli. Akçakoca’da yerleşim geçmişi M.Ö. 290’lı yıllara dayanıyor. Ceneviz Kalesi, tarihi yapıların korunduğu Yukarı Mahalle, Aktaş Şelalesi ve Fakıllı Mağarası mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor. Akçakoca genel olarak yağışlı bir iklime sahip olduğu için bölgede sezon kısa sürüyor. Sezonun kısa sürmesi bu bölgenin henüz keşfedilmemiş olmasının ve popülerleşmemesinin nedenlerinden birisi. Ancak mükemmel doğası ve tertemiz havası ile Akçakoca’nın da yakında turizm açısında büyük bir önem kazanması bekleniyor. Karadeniz’in zorlu denizi herkesin bildiği bir konudur ve pek çok insan Karadeniz’de yüzmekten sakınır. Batı Karadeniz tatil beldelerinin neredeyse tamamında rahatlıkla ve güvenle denize girilebilecek plajlar bulunuyor. Akçakoca’da mavi bayraklı plajları ile misafirlerini ağırlayan bir tatil beldesi.

Amasra

Bartın’ın oldukça popüler kasabalarından birisi olan Amasra doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile dikkat çekiyor. Anadolu’da kurulan uygarlıkların izlerini günümüzde hala taşıyan Amasra’da Ceneviz, Osmanlı, Bizans, Roma gibi imparatorlukların izlerini bulmanın yanı sıra arkaik, Helenistik ve klasik dönem eserlerini de bulmak mümkün. Bu farklı dönemlere ve kültürlere ait olan eserleri görmek için burada bulunan müzeyi ziyaret etmek gerekiyor. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2013 yılında eklenen Amasra Kalesi, yerleşim bölgesini muhteşem bir manzara ile gözlemleyebileceğiniz muhteşem bir konuma sahip. Galla ya da Köylü Pazarı olarak bilinen ve muhteşem lezzetlerin satıldığı pazar ise haftada iki gün açılıyor ve büyük ilgi görüyor. Havadan aldığı nemi göz yaşları olarak akıtan Ağlayan ağaç, Tavşan Adası, Gülzecehisar Falezleri ve Kuşkayası Yol Anıtı da bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Keyifli bir tatil beldesi olan Amasra’nın çok sayıda sahili ve koyu buraya tatil yapmak için gelenleri kucaklıyor. Hatırlatmakta fayda var Amasra Batı Karadeniz’in en sevimli tatil beldelerinden birisi olsa da çok popüler. Bu nedenle bölgede konaklamak için bir yer arayacaksanız sezon açılmadan öne araştırmaya başlamanız iyi olacaktır.

Diğer Yazılar

Kerpe'de Tatil Yaparken Katılabileceğiniz Aktiviteler

Kerpe'de Tatil Yaparken Katılabileceğiniz Aktiviteler

Yazlık Ev Satın Almanın 5 Avantajı

Yazlık Ev Satın Almanın 5 Avantajı

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Etiketler