Yazlık satın almadan önce nereden alınacağına karar vermek genellikle satın alım sürecinin en zorlu adımlarından biri olarak kabul edilir.

Yazlık almaya karar verdiniz ama lokasyon seçimi konusunda kararsızsınız. Karar verme sürecinde çok yönlü düşünmek farklı açılardan kazanım elde etmenize yardımcı olacaktır. Yazlık satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç temel nokta vardır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece severek tatil yapacağınız, uzun vadede kazanç elde edebileceğiniz bir yazlık sahibi olabilirsiniz.

Kerpe

Sanayi şehri unvanına sahip olan Kocaeli’nde el değmemiş bir doğa harikası olan Kerpe, gören herkesi şaşkınlığa uğratıyor. Bir yandan fabrika bacalarının ve siyah dumanların insanı mutsuz eden görüntüsünü düşünürken sadece 30 kilometre ötede cennetten bir köşe bulmak gerçekten de şaşırtıcı bir durum. Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı olan bir sahil kasabası. Geniş bir koy olan Kerpe aslında doğal bir liman. Bu nedenle de Karadeniz’in güzel özelliklerini alıp yorucu ve tehlikeli akıntıları ile dalgalarından uzak sahilleri ile mükemmel bir tatil lokasyonu. Kerpe’de denize girmek için birbirinden güzel irili ufaklı pek çok koy bulunuyor. İstanbul’a yaklaşık 2 saat mesafede, sanayi şehrine bağlı bu sahil kasabasının mavi bayraklı suları ise insanı hayrete düşürüyor. Hava kirliliği, betonarme binaların fazlalığı ve trafik sorunu ile insanların zaman zaman kaçıp nefes almak istediği İstanbul’a bu kadar yakın mesafede mavi bayraklı suların olması gerçekten inanılmaz.

Kefken

Kocaeli’nden şaşırtan bir tatil kasabası daha öğrenmek isterseniz Kerpe’ye yürüme mesafesinde olan Kefken’e mutlaka bakmalısınız. Kefken de tıpkı komşusu Kerpe gibi mavi bayraklı suları ve sığ denizi ile meşhur olan bir tatil kasabası. Karadeniz’de yüzmeyi zorlaştıran, iyi yüzücülerin bile zorlanmasına neden olan ve dip akıntısının olmadığı nadir Karadeniz kumsallarına sahip olan Kefken, tarihi açıdan da oldukça değerli bir lokasyon. Kefken Adası olarak bilinen ve bölgede bulunan Cebeci sahilinden kiralanan teknelerle ulaşılabilen Karadeniz’in insan yaşamı olan tek adasını görmek burayı ziyaret edenlerin mutlaka yapması gerekenler arasında yer alıyor. Karadeniz ikliminin hakim olduğu lokasyonda pek çok koy ve plaj olması da büyük bir avantaj sağlıyor. İstanbullular tarafından yeni keşfedilen, biraz daha mesafe kat etmeyi göze alan Ankaralıların da sıkça tercih ettiği Kefken, yakın zamanda tıpkı Ağva ya da Kilyos gibi popüler tatil beldelerinden birisi olmaya aday.

Kilyos

İstanbul’da Avrupa Yakası’nda bulunan ve Karadeniz’e kıyısı olan Kilyos, orman ile denizin buluşmasının mükemmel bir şekilde yaşandığı tatil lokasyonları arasında yer alıyor. Belgrad Ormanları’ndan geçen yolu ile yolculuk aşamasında da oldukça keyifli zaman geçirmenizi sağlayan Kilyos, İstanbul’a olan yakınlığı ile oldukça popüler. Özellikle yaz tatilinde ve hafta sonlarında yoğun bir kalabalıkla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu tatil beldesi, kışın kafa dinlemek isteyenlerin kaçamak tatiller yapması için daha uygun. Kalabalıktan ya da popüler bir tatil beldesinde yaşamaktan kaçınmak gibi beklentileriniz yoksa Kilyos da muhteşem doğası ve İstanbul’un akciğeri olan Belgrad Ormanları’ndan gelen tertemiz havası ile yazlık satın almak için tercih edebileceğiniz yerlerden birisi.

Şile

Geniş ormanlık alanları, upuzun sahilleri ve doğanın her halini yakından gözlemleyebileceğiniz el değmemiş olması ile Şile hem tatil yapmaktan hem de mülk sahibi olmaktan mutlu olacağınız yerlerden birisi. Bölgenin oldukça önemli bir tarihi geçmişinin olması burada keşfedilmeye değer pek çok bilgi ve yapı olduğuna dair kanıt olarak görülebilir. Şile’de yaşamın Cilalı Taş Devri’ne dayandığına dair kanıtlar var. Hem ormanlık alanlarda hem dağlarda çeşitli mağaralar bulmak Şile’de oldukça sıradan. Su altı dalgıçlığı ile uğraşanlar için de Şile’nin deniz altı güzellikleri keşfedilmeye değer. Dünyada aktif olan en büyük ikinci deniz feneri olan Şile Feneri, Şile Deniz Feneri Müzesi, tarihi dokularını koruyan şişe evleri, Şile Kalesi ve daha pek çok tarihi eser bu bölgeye turistleri çekmeye devam ediyor. Şile’de pek çok turistik noktanın olması bölgenin değeri açısından büyük önem taşıyor. Kumbaba Tepesini, Saklı Göl, Değirmen Çayırı Şelalesi ve her biri keşfedilmeye değer onlarca mağara Şile’de tatil yapanların ilgisini çekiyor.

Ağva

İstanbul’dan kaçış rotaları arasında belki de en popüler olanlardan birisi de Ağva, bu rota son 10 yıldır her hafta sonunda ve yaz ayında pek çok insanı kendisine çekiyor. Ağva doğal güzellikleri ile insanı kendine aşık ederken bölgenin turistik açıdan değer kazanmasıyla birlikte popülerleşmesi buradaki işletmelerin ve hizmetlerinin kalitesine olumlu bir şekilde yansıyor. Günübirlik kaçamakların yanı sıra keyifli uzun tatiller için de sıkça tercih edilen Ağva, Şile’ye bağlı bir tatil beldesi. Oldukça uzun bir plajı olan Ağva, iki nehir arasında yer alan küçük bir yerleşim bölgesi. Bölgede ili nehir olması sebebiyle tekne turları oldukça ilgi görüyor. Nehirleri keşfetmek için çıkılan tekne turları sayesinde doğanın tüm güzelliklerini gözlemlemek mümkün. Ağva birbirinden güzel koyları ve plajları ile keyifli bir deniz tatili yapmayı mümkün kılarken aynı zamanda nehir kenarında yürüyüş yapmanın, Kadırga Koyu’nda bulunan amfi tiyatroyu ziyaret etmenin ve yürüyüş parklarında zaman geçirirken bölgeyi yakından tanıma fırsatı bulmanın da mümkün olduğu özel bir köşe.

Diğer Yazılar

Genç Tatilciler İçin Kerpe Bölgesindeki Tatil Alternatifleri

Genç Tatilciler İçin Kerpe Bölgesindeki Tatil Alternatifleri

Gurbetçiler İçin Türkiye'de En Uygun Tatil Lokasyonları

Gurbetçiler İçin Türkiye'de En Uygun Tatil Lokasyonları

Kumcağız'da bir yaz tatili geçirmek

Kumcağız'da bir yaz tatili geçirmek

Etiketler