Yazlık ev satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken etmen sizi yanlış bir adım atmaktan kurtarmaktadır.

Yazlık ev satın almak herkesin hayalidir. Ancak yazlık satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Birçok kişi yazlık almanın hayali ile önemli adımları kaçırabilmektedir. Bu durumda ise ortaya yanlış tercihler çıkar. Yazlık satın almak başlı başına bir gayrimenkul yatırımı yapmaktır ve bu bilinçle hareket edilmelidir. Satın almadan önce bu süreci detaylandırmak ve olabildiğince fazla bilgi toplamak bu konuda yardımcı olur. Yapılacak hatalar sonucunda pişman olmamak için bu süreci doğru yönetmek gerekir. Özellikle yaz aylarında keyifli bir zaman geçirmek ve tatilin tadını çıkarmak için bu tavsiyeleri mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Çevresel Etmenler

Ev alma komşu al sözü, yazlık alacakların mutlaka hatırlaması gereken bir sözdür. Bu nedenle yazlığı satın almadan önce gidip olduğu bölgeyi görmek her zaman yarar sağlar. Özellikle çevredeki muhitin durumu, temel ihtiyaçlara erişim, trafik durumu ve çevrede yer alan insan profilini belirlemek satın alım sürecinde önemli noktalardan bir tanesidir. Çünkü buradaki insanların geneli sadece tatil sezonunda değil aynı zamanda kış sezonunda da burada kalmaktadır. Etraftaki insanlar ile etkileşimde olmak, esnaf ile iletişime geçmek yılın önemli bir bölümünü geçireceğiniz muhiti yakından tanıma fırsatı sunar. Ayrıca satın alınacak yazlığın site içerisinde olduğu durumlarda site işleyişini anlamak ve site yönetimini görmek satın alma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Günümüzde birçok kişi yazlık satın almadan önce yazlığın olduğu bölgede 1-2 haftalığına ev kiralayarak gündelik yaşamı yakından inceleme fırsatını kaçırmamaktadır. Bu şekilde çevre hakkında birinci elden bilgi sahibi olmanın önü açılmaktadır. Özellikle kısa tatiller yerine bütün bir sezonu yazlıkta geçirmeyi planlayan kişiler için çevreyi önceden deneyimlemek daha yararlı olmaktadır.

Bölge Seçimi

Türkiye’de yaklaşık olarak her 3 kişiden bir tanesi İstanbul, Ankara ya da İzmir’de yaşamaktadır. O yüzden bu bölgelerden ulaşımın kolay olduğu yerlerde yazlık almak her zaman daha avantajlı olmaktadır. Özellikle yaşadığı yere yakın bölgelerden yazlık alan kişiler sadece tatillerde değil aynı zamanda acil durumlarda ya da şehir hayatının sıkıcı geldiği durumlarda hafta sonu tatillerinde de yazlık evi tercih etmektedir. Evin satın alınacağı bölgenin seçimi söz konusu yazlığı kiralama düşüncesine sahip olanlar için daha önemli hale gelir. Çünkü bölgenin hem yerli hem de yabancı turist sayısının fazla olması aynı zamanda istenildiği zaman kiralamayı da kolay hale getirir. Yazlık satın alacak olan kişilere genellikle arabayla 3 saatlik mesafede olan bölgeler tavsiye edilmektedir. Araba, otobüs ya da uçakla yapılacak uzun yolcuklar aynı zamanda tatil planlamasını da daha zorlu hale getirmektedir. Ancak bu durum uzun yolculukları seven kişiler için geçerli değildir ve yolculuğu bir macera olarak gören kişiler için bölge seçeneği daha fazladır. Uzun yolculuk yapmayı seven kişiler için mesafeler önemli olmasa da yazlığın acil bir durumda kolay ulaşılabilir olması her zaman avantaj sağlamaktadır.

İklim ve Denizin Durumu

Yaz aylarını yazlık evinde geçirmeyi amaçlayanlar için bölgenin iklim koşulları da göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer alır. Yaz aylarında sert rüzgarın estiği bölgeler bazı kişileri rahatsız edebilmektedir. Deniz suyunun yıl içindeki sıcaklığı, ortalama dalga boyu gibi ilk adımda akla gelmeyen etmenler uzun vadede yazlığın konforunu önemli ölçüde etkilemektedir. Sahilin taşı ya da kumlu olması bazı kişiler için cennet gibi görünürken bazı kişiler için kabusa dönüşebilmektedir. Ayrıca sahilin uzunluğu ve denizin derinliği de yine uzun vadede tercihinizden memnun kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca yeşillik bölgelerde kamp avantajı da bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgelerde yazın yakıcı etkisi geniş orman arazileri sayesinde daha düşük olmaktadır.

Evin Durumu ve Tadilat Gereksinimleri

Yazlık evlerde evin yapısal durumu şehir merkezindeki evlere göre daha önemlidir. Özellikle kış aylarında denizden gelen şiddetli rüzgar ve cephe yağışları zorlayıcı olmaktadır. Denizin devasa bir açık alan olması rüzgarların denize uzak şehirlerdekinden daha hızlı olmasına neden olur. Bu nedenle özellikle deniz kıyıma yakın evlerde çatı, pencere ve dış cephenin sağlam olması gerekmektedir. Aksi takdirde evin ücretinin yanı sıra tadilatın yüksek maliyeti de devreye girmektedir. Yazlık satın almadan önce evin yapısal durumunu gözden geçirmek hatta bunun için bir uzmana danışmak her zaman fayda sağlar. Evin yapısal durumu mükemmel olsa bile bazı kişiler tasarımda değişiklikler yapmak istemektedir. Bu nedenle yazlık satın almadan önce ne olursa olsun tadilat bütçesini de göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Tadilat gereksinimlerini hesaplarken ayrıca yıl içerisinde bölgenin ne tür hava olaylarına ev sahipliği yaptığına da bakılmalıdır. Rüzgarın esme yönü, yağışların yönüne de etki edeceği için mutlaka değerlendirilmesi gereken kriterler arasında yer almaktadır. Bu evin kullanılmadığı zamanlarda ne kadar yıpranacağına dair bir tahmin yapma fırsatı sunar.

Diğer Yazılar

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Bir Yazlık Satın Almak mı Yoksa Sezonluk Kiralamak mı Mantıklı

Bir Yazlık Satın Almak mı Yoksa Sezonluk Kiralamak mı Mantıklı

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Etiketler