Alışılmış yerlerin dışına çıkarak yeni yerler keşfetmeyi seven genç tatilciler için Kerpe kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

İstanbul’dan yaklaşık olarak 2 saat uzaklıkta, cennetten bir parça olduğuna gördüğünüz anda ikna olacağınız Kerpe ilk bakışta gençler için çok sayıda alternatifi bulunamayan; sakin ve kendi halinde bir sahil kasabası olarak gözükse de aslında genç tatilciler için de pek çok seçeceğe bölgede kolayca ulaşmak mümkün. Elbette tatilden beklentilerin ne olduğu Kerpe ve çevresinin ideal bir seçim olup olmadığı noktasında oldukça belirleyicidir ancak zaten bitmeyen gece hayatı ile ünlü bir tatil beldesi arıyorsanız zaten Kerpe ilk gidilmesi gereken yerler listesinde yer alacak türden bir seçim değil.

Kerpe yüzyıllardır kendi doğal güzelliklerini koruyan, Karadeniz’in deli dalgalarının ve insanları tehlikeye atan akıntılarının olmadığı koyları ile dikkat çeken ve yeni yeni keşfedilmeye başlanan bir sahil kasabası. Kocaeli’nin sanayileşmeden uzak kalan ilçesi Kandıra’ya bağlı olarak Kerpe, çevresinde pek çok doğal güzelliği barındırırken aynı zamanda dikkat çekici ve eğlenceli aktiviteler yapmaya da mümkün kılan doğal güzellikleri sayesinde popülerleşiyor. Kerpe sörf yapabileceğiniz, bisiklet kiralayarak kendinize özel rotalar oluşturabileceğiniz, kamp yapıp konaklayabileceğiniz ve çok değerli tarihi yapıları yakından görmenin tadını çıkarabileceğiniz bol seçenekli ve keyifli bir lokasyon.

Kamp Yapmanın Tadını Çıkarın

Bölgede hizmet veren kamp alanlarının yanı sıra kendi bulduğunuz ve henüz keşfedilmemiş bir alanda da kamp yapabilirsiniz. Eğer çadır tatili sizin için olmazsa olmazlardan birisi ise kendi kamp alanınızı bulmak isteyebilirsiniz. Kamp yapma deneyiminiz henüz yeterli değilse bölgedeki kamp alanlarının sunduğu imkanları kullanarak, Kerpe’nin doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Bölge sezonda yeni keşfedilmiş olmasına rağmen beklediğinizden daha kalabalık olabilir. Şehirden kaçış rotaları arasında göze çarpan Kerpe’ye gitmeden önce beklentilerinizi gözden geçirerek karar verebilirsiniz. Doğa içerisinde nispeten daha sakin bir tatil yapmak için nisan-mayıs ve eylül-ekim dönemi sizin için oldukça ideal bir tarih seçimi olacaktır. Hareketli bir yer arayışındaysanız, kalabalığa bağlı olarak çeşitlenen seçeneklerden ve artan imkanlardan yararlanmak isterseniz de sezonda rahatlıkla gelebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa sezonda hafta içi bölgeye gelmek en güzel seçim olacaktır.

Kerpe’de Sörf Keyfi

Kerpe’nin doğal liman olmasına bağlı olarak sahillerinde Karadeniz’in kendine özgü akıntılarının olmaması bölgenin popülerleşmesinde önemli bir etmen. Kerpe bu özelliği ile birlikte sörf yapabileceğiniz lokasyonlar arasında yer alıyor. Hatta bölgede konaklama yapabileceğiniz bir sörf okulu da bulunuyor. Sörf yapmayı öğrenmek için ideal bir ortam sunan Kerpe’de beklentilerinizi yeni başlayanlar seviyesinde tutmanızda fayda var. Okyanus dalgalarında yapılan sörf, ülkemizde de bazı bölgelerde yapılan bir spor olsa da kısıtlı dalga boylarının sizi hayal kırıklığına izin vermeyin. Özellikle sörf yapma geçmişiniz yoksa Kerpe’de sörf yapmak sizi fazlasıyla tatmin edecek bir deneyim.

 

Tatilinize Hareket Getirecek Kerpe Aktiviteleri: Bisiklet ve SUP Kiralamak

 

Kerpe’nin eşsiz doğasını keşfederken aracınızla gidebileceğiniz mesafeler sınırlı olacaktır. Bu nedenle bölgenin doğasını korumak ve biraz daha yakından keşif yapmak için bisiklet kiralayabilirsiniz. Bölgeyi bisikletle gezmek hem araç yolundan bağımsız hareket etmenize olanak sağlar hem de park etme gibi bir gereksinimi ortadan kaldırır. Bisiklet kiralamak pek çok tatil kasabasında yapılabilecek bir aktivite olsa da SUP kiralamak biraz garipsenebilir. SUP aslında basit bir sal olarak kullanılabilen özellikle de sahilin kalabalık olduğu günde yoğun bölgelerden uzaklaşmanıza yardımcı olacak bir araç. SUP kullanmaya kolayca alışabileceğiniz için kalabalık bir sahilde, biraz uzaklaşmak iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca Kerpe’nin yaklaşık 150 metreye kadar sığlığını koruyan denizinde uzaklaşma fikri oldukça cazip.

Kartal Kayalıkları’nı Keşif Turu

 

Kerpe’nin sahillerinin korunaklı olduğundan ve Karadeniz’in akıntılarından uzak olduğundan bahsetmiştik. Kartal Kayalıkları ise bu sahil kasabasının uç noktasında bulunuyor ve denizi Kerpe’nin geri kalanında olduğu kadar güvenli değil. Dalgaların ve rüzgarların binlerce yıllık iş birliği sonucunda ortaya çıkan Kartal Kayalıkları yüzmek için ideal bir lokasyon olmasa da güneşin batışını izlemek, fotoğraf çekmek ve doğanın bize sunduğu hediyeleri keşfetmek için ideal bir lokasyon.

 

Keşif Dolu Treking Rotaları: Babadağ ve Eski Kerpe Burnu

 

Kerpe’ye geldiğiniz zaman eğer biraz hareket etmek istiyorsanız sizin için uygun olacak iki harika rotadan bahsetmeden geçmeyelim. Babadağ, Kerpe’nin en yüksek noktası. Denizden 400 metre yüksekliğindeki Babadağ’a çıkış trekking yapmayı sevenler tarafından rota olarak tercih ediliyor. Çıkış tamamlandığında ise Kerpe, Kefken ve Kandıra’nın kuşbakışı manzarası karşısında büyülenmemek mümkün değil.

Eski Kerpe Burnu’na düzenleyeceğiniz bir yürüyüş de sizi oldukça memnun edecek aktiviteler arasında yer alıyor. Kerpe’den bu lokasyona gitmek için yaklaşık olarak 3 kilometre yürümeniz gerekiyor. Ancak göreceğiniz el değmemiş doğa güzellikleri karşısında bu 3 kilometreye fazlasıyla değdiğini düşüneceksiniz. Eski Kerpe Burnu’nu keşfe çıktığınız zaman yolun sonunda sizi bekleyen iki plaj olacak. Bu plajlar yürüme zorunluluğu sebebiyle her zaman çok kalabalık olmuyor. Plajların çevresinde temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir işletme olmaması da buranın bakir kalmasında önemli bir etkiye sahip. Harika bir manzarada, insanlardan uzakta, doğanın tadını çıkararak tatilinizi sürdürmek isterseniz Eski Kerpe Burnu rotasını mutlaka yürümelisiniz.

Diğer Yazılar

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Kerpe Gezi Rehberi | Kerpe'de Görmeniz Gereken Doğa Harikaları

Kerpe Gezi Rehberi | Kerpe'de Görmeniz Gereken Doğa Harikaları

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Etiketler