İstanbul’un yoğunluğundan ve kaosundan kaçmak isteyen pek çok insan kısa süreli tatil planları yapıyor. Özellikle son yıllarda hafta sonları ya da hafta sonuna bağlanan resmi tatiller de yakın sahil kasabalarına çok fazla rağbet oluyor. Yaklaşık 10 yıl önce yıldızı parlayan ve oldukça popülerleşen Ağva’dan sonra insanların kısa tatilleri için yeni rota arayışları başladı. Doğa harikalarını yüzyıllardır başarılı bir şekilde koruyan, sunduğu güzellikler ile bir kez gidenin tekrar tekrar gitmek isteyeceği sahilleri olan Kocaeli; İstanbul çıkışlı gezi planlarında oldukça sık varış noktası oluyor. Kocaeli’nin Kandıra ilçesi ve bu ilçeye bağlı olan sahil kasabaları son yıllarda oldukça popüler tatil lokasyonları arasında yer alıyor.

Kandıra’da Keyifli Bir Mola

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sahil kasabalarında sizi ağırlamadan önce, İstanbul’dan başlayan yolculuğunuz için etkileyici bir dinlenme lokasyonu olabilir. Kocaeli’nin aksine sanayileşmeyen bu ilçe doğallığı ile büyüleyici bir görünüme sahip. İlçenin adı geçtiği zaman ilk akla gelen Kandıra Yoğurdu olsa da aslında ilçede organik ürün satışı yapılan yerler bulmak, Kandıra bezinden yapılan ürünleri incelemek ve doğasına hayran kalarak dolaşmak mümkün. Burada daha uzun süre geçirmek isterseniz Babadağ tarafına gidebilir hem burada yer alan trekking rotasında keyifli bir yürüyüş yapabilir hem de bölgeyi kuş bakışı görmenin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer İstanbul çıkışlı gezi planınızda Kandıra’da yemek yemeyi düşündüyseniz oldukça lezzetli Kandıra hindisinin tadına bakmadan buradan ayrılmayın.

Doğası ile Sizi Mest Edecek Bir Kasaba: Kerpe

Kandıra’ya yaklaşık olarak 7 kilometre mesafede bulunan Kerpe, el değmemiş doğası ile sizi kendinize aşık edecek bir lokasyon. Kerpe’ye geldiğiniz zaman mutlaka gezinizde neler yapmak istediğiniz düşünmelisiniz. Çünkü bu küçük ama muhteşem sahil kasabasında yapabileceğiniz pek çok aktivite var. Yaz sezonunda denize girmek isteyenlerin rağbet ettiği Kerpe, sahip olduğu doğal güzellikleri ve el değmemiş tarihi dokusu ile oldukça etkileyici bir tatil rotası. Kerpe’nin ve bölgenin kuşbakışı manzarasını görmek isterseniz Babadağ, Kerpe’den de kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde. Denizden yaklaşık 400 metre yükseklikte olan, korunmuş doğası ve ev sahipliği yaptığı değerleri ile dikkat çeken Babadağ, İstanbul çıkışlı gezi planınızda mutlaka yer vermeniz gereken lokasyonlardan birisi. Dilerseniz Kandıra’dan dilerseniz Kerpe’den hatta Kefken’den bile buraya geçip, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kerpe’nin doğal güzelliklerinden olan Kartal Kayalıkları, dalgaları ve rüzgarları ile ünlü Karadeniz’in bölgeye bir armağanı. Binlerce yıldır doğal ve saklı bir liman olan Kerpe’de denizin ve havanın etkisi ile oluşan falezler gerçekten insanı kendine hayran bırakacak türde doğa harikaları. Falezlerin olduğu bölge yüzmek için çok elverişli değil. Bu yapıların oluşumunda etkisi bulunan Karadeniz dalgaları, bölgede yüzmek isteyenler için risk oluşturuyor. Bu nedenle falezlerin muhteşem manzarası eşliğinde yüzmek isterseniz, Eski Kerpe Burnu rotasına uğramanız yeterli olacak. Oldukça keyifli bir trekking rotası olan Eski Kerpe Burnu yolunda falez oluşumlarına rastlayabilir, daha az keşfedilmiş sahillerinde denize girmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Doğanın Mucizeleri ile Tanışın: Kefken

Kefken, Kerpe’ye yürüme mesafesinde olan; sakinliği ve korunmuş doğası ile dikkat çeken bir sahil kasabası. İstanbul çıkışlı gezi planı yaparken izlediğiniz rotada mutlaka Kefken’e de yer vermenizi tavsiye ediyoruz. Cebeci Sahili üzerinden 5 dakikalık bir mesafede bulunan, sit alanı olduğu için doğası el değmemiş olan, Karadeniz’de yaşamın olduğu tek ada olma özelliğine de sahip olan Kefken Adası, keşif dolu bir rota olabilir. Adada Cenevizlilerden kalma olduğu bilinen tarihi yapılar sit alanı içerisinde korunuyor ayrıca burada görebileceğiniz tarihi bir fener de var. Yakın zamanda turizme açılması beklenen adayı henüz keşfedilmeden görmek isterseniz rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Kefken’de doğayı yakından keşfederken mutlaka görmeniz gerekenler listesinde yer alacak bir lokasyon daha var. Pembe Kayalar olarak bilinen bu lokasyondaki doğal güzellikleri görmek gerçekten muhteşem bir deneyim olacak. Pembe Kayalar, yapıları gereğince sudayken yumuşak, dışarı çıkınca katılaşan ve sertleşen özellikleri ile dikkat çekiyor. Bölgede güneşin batışını izlemeye gelenler, fotoğraf çekimi yapanlar veya sadece muhteşem doğanın tadını çıkaranlar keyifli zaman geçirebiliyor.

Acarlar Longozu

İstanbul çıkışlı gezi planı bir günlük değilse bu plana eklemeniz gereken oldukça özel bir yer daha var: Acarlar longozu. Longoz ormanları günümüzde maalesef oldukça nadir bulunan, özel oluşumlardır. İnsanların müdahaleleri sebebiyle sayısı her geçen gün azalan longoz ormanlarından ülkemizde de bulunuyor. Türkiye’de de 4 farklı yerde longoz ormanı bulunuyor ve Acarlar Longoz’u bunlardan bir tanesi. Bölge koruma altında olduğu için tamamını gezmek mümkün değil ancak longozun yaklaşık olarak 750 metrelik kısmı gezinmek için açık tutuluyor. Longoz ormanları akarsuların deniz ile buluştukları noktada bir set oluşması ve bağlantının kesilmesi ile meydana gelen oluşumlar. Ortaya çıkan set sebebiyle bölgede su baskınına bağlı olarak yüzen bitkiler, irili ufaklı göller, bataklıklar ve kumul tepeleri ortaya çıkıyor. Doğanın yaşadığı kısıtlamalara karşı verdiği muhteşem bir cevap olan longoz ormanları dünya üzerinde tehlike altındayken Acarlar Longozu’nu görmek yapılacak listenizde yer alması gereken bir aktivite. Burayı ziyaret etmek için tercih edebileceğiniz zaman dilimi ise oldukça geniş. Mayıs ayından Kasım’a kadar bölgedeki doğa şöleni inanılmaz seviyede ve her rengi görebilmek mümkün. Eğer ormandaki nilüferlerin çiçek açmış hallerini görmek isterseniz ekim ve kasım ayında bölgeye gitmeyi unutmayın. Ayrıca çiçek açan nilüferleri belirli bir saatte görebileceğiniz için günübirlik bir gezi planı yerine bir gece konaklamalı gezi planı yapmak isteyebilirsiniz. Türkiye’nin en yeni turizm keşiflerinden olan bölgede konaklamak için pek çok güzel alternatif bulabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Kerpe’de Bir Doğal Harika - Kartal Kayalıkları

Kerpe’de Bir Doğal Harika - Kartal Kayalıkları

Uzun Yıllar Aynı Yerde Tatil Yapan Yazlık Sahiplerinin Bileceği Avantajlar

Uzun Yıllar Aynı Yerde Tatil Yapan Yazlık Sahiplerinin Bileceği Avantajlar

Bir Yazlık Sahibi Olmanın Size Getireceği Avantajlar

Bir Yazlık Sahibi Olmanın Size Getireceği Avantajlar

Etiketler