İstanbul'a çok yakın mavi bayraklı sulara sahip tatil beldeleri olduğunu biliyor musunuz? Masmavi bir denizi ile sırtını çam ormanlarına dayamış bir Karadeniz köyü hayal edin. Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı olan Kerpe tam da böyle bir yer. İstanbul'dan 2-2.5 saat uzaklıkta bir cennet. Öyle ki, alternatif tatil yeri arayanlar için popüler bir rota olmaya başladı.
 
Karadeniz sahilinde doğal korunaklı bir liman olan Kerpe, uzun yıllar önce bir pazar yeri, bir liman kenti olarak kuruldu. Bölge halkının geçimi çoğunlukla balıkçılığa bağlıyken, son yıllarda artan popülerliği ile turizm de önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı.
 
Kerpe'de hem özel işletmelere ait plajlar, hem de halk plajları var. Denizi ise gerçek bir Karadeniz mucizesi. Coğrafi özelliklerinden dolayı Karadeniz'in sert dalgalarından etkilenmeyen sakinlikte... 150 metre ilerisi için bile boyu geçmeyecek bir derinliğe sahip. Kayalık bölgesi hariç plajlar tamamiyle kum... Çocuklu aileler için ideal bir tatil beldesi.
 
 
 
 
Kerpe Yazlık
 
 
 
 
Sadece çocuklu ailelere değil, spor tutkunu her yaştan ziyaretçisine farklı aktivite seçenekleri sunuyor. Balıkçı kasabası olan Kerpe, özellikle balık mevsiminde amatör balıkçılık ideal. Zengin sualtı platformu ile 15 metreye kadar tüplü dalış yapmak mümkün. Kaya tırmanışı, trekking, dalga sörfü, hiking, kamp ve yüzme gibi birçok alternatif için hem coğrafi özellikleri müsait, hem de bu hizmetler size sağlayabilecek birçok işletme var. Kerpe'nin en uç noktasındaki Kartal Kayalıkları ise beldenin en keyifli yerlerinden. Dalgaların yüzyıllar boyunca şekillendirdiği bu kayalıklar, istisnasız herkesin günü batırmak için tercih ettiği yer.
 
 
 
Kerpe'de Yaz Tatili
 
 
 
 
 
2007'de turizm bölgesi olarak ilan edilen Kerpe hızla değerleniyor. Kerpe'nin merkezinde boş arsa yok denecek kadar az. Alkan Yapı, çam ormanları içinde, plaja yürüme mesafesinde, bahçe dubleksleri, çatı dubleksleri, bahçe dairelerden oluşan Doğaköy Kerpe Evleri isimli dev bir proje başlattı. 68 dairelik bu projede; 24 saat güvenlikli siteler, sosyal tesis, çocuk ve yetişkin yüzme havuzları, çocuk parkı, spor sahaları bulunuyor. 
 
 
 
Kerpe Kayalıkları
Yaz kış her mevsimde; huzur, sakinlik ve güven aradığınızda, İstanbul'a yakın bir kaçış rotanız olsun istiyorsanız, Doğaköy Kerpe Evleri'ne göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer Yazılar

İstanbul’a Hem Yakın Hem Uzak Hissettirecek Kocaeli’nin Doğa Harikaları

İstanbul’a Hem Yakın Hem Uzak Hissettirecek Kocaeli’nin Doğa Harikaları

Batı Karadeniz’in En Sevimli Tatil Beldeleri

Batı Karadeniz’in En Sevimli Tatil Beldeleri

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Etiketler