Huzur ve sakinlik aradığımız yazlık evleri uzun vadede daha ekonomik, aynı zamanda ev rahatlığında yaşamanız için bazı ipuçlarımız var.

Mesela... Yazlık evlerde tuğla duvar yaygın bir tercihtir. Çünkü taş ev görüntüsü hem yazlık ev ruhunu yansıtır, hem beton duvarlarla  uyum içinde olur. Kırsal stil dekorasyonuna uygun mobilyalar da evlere yumuşak bir hava katar, yazlık ev konforunu ve sıcaklığını yansıtır. Yazlık evler için mobilya tercihi; hafif, kolay taşınabilir, neme ve sıcaklığa dayanıklı yüzeye sahip mobilyalar olmalıdır. Yalnız dekore ederken dikkat edilmesi gereken şey; dekorasyonun tüm evin genel ruhu ile uyum içinde olmasıdır. Mesela, yazlık evinizin geneli toprak tonlarındaysa, mutfak ve banyo gibi yerlerde de bunu yansıtmalısınız... 

 

 

 

 

Yazın sıcağında perde seçimi de önemli bir detay. Perdelerinizin kalitesi, dokusu yazın hayat kurtarıcı olabiliyor. Evinizi serin ve ferah tutabilmek black-out denilen karartma özelliği olan koyu perdeleri tercih edebilirsiniz. Panjur ya da jaluziler de güneşi engelleyip, hava akışını kesmediği için iyi bir seçenek. Perdelerinizin kolay yıkanabilen ve hafif olmasına dikkat edin.

 

 

 

 

Yaz sıcağında kurtarıcılarımız klimalar ama yazlık evlerde birden fazla ve son teknoloji klimalar bazen bütçeyi zorlayabiliyor, vantilatörler de yetersiz kalıyor. Bu iki seçenek dışında iyi bir alternatif daha var; tavan pervaneleri! Bir de hepimizin atladığı bir detayı belirtmekte fayda var; ampüller de yazın çok fazla ısı yayıyor. Az ısı yayan ampül çeşitlerini kullanmak yazın oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca elektrikli ev aletlerini geceleri çalıştırarak gündüzleri evin daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Serin ve ferah bir ev için ev bitkileri de muhteşem bir çözüm. Yemyeşil bir oturma odasında vakit geçirdiğinizi hayal edin. Doğa ile bütünleşmek insana her zaman huzur verir.

 

 

 

 

Yazın en sinir bozucu detayı; elbette sivri sinekler. Sineklikler ya da elektrikli sinek kavucular pratik çözümler sunuyor ama dekoratif olarak çözüm arayanlara da sayvanlı karyola ve yatak perdelerini önerebiliriz. Daha koruyucu olan modern ve şık cibinlik modelleri de git gide popüler hale gelmeye başladı.

 

 

 

 

Terletmeyen en tekstili de oturma odalarında ve yatak odalarında önemli bir detay. Özellikle koltuk takımlarınızın döşemesi kışlık bir kumaştan yapılmışsa, yazlık koltuk örtüleri ile durumu düzeltebilirsiniz. Hem de rengarenk bu tonlar kolay ve ucuz yollu bir şekilde evinizin havasını değiştirecektir. Açık tonlar daha ferah bir görünüm verir. Yatak odaları için de yazlık ve pike ve çarşaf takımları almalısınız.

Bahçeli yazlık evlerin olmazsa olması hamak da önemli dekoratif öğelerden. Bahçeli evi olmayanlar, hamak keyfini balkonlarında yaşayabilir. Salıncaklı koltuklar da bir diğer alternatif...

Yine yazlık evin en olmazsa olması renkli balkonlar ya da bahçelerdir. Renkli kırlentler, oturma grubu minderleri ile yazın sıcacık renklerine göre balkonunuzu, bahçenizi dekore edebilirsiniz...

 

 

 

 

Deniz kabuğu, midyeden yapılmış dekoratif aksesuarlar da ambiyansı tamamlamak için ideal.

 

 

 

 

Yazlık ev için son tavsiyemiz; İstanbul'a 90 dakika mesafede bakir bir cennet Kerpe'ye göz atmanız...

Şehre çok yakın bir yerde muhteşem bir ev kurduğunuzu ve şehrin karmaşasından bunaldığınız her an oraya kaçabildiğinizi hayal edin.

Alkan Yapı, çam ormanları içinde, plaja yürüme mesafesinde, bahçe dubleksleri, çatı dubleksleri, bahçe dairelerden oluşan Doğaköy Kerpe Evleri isimli dev bir proje başlattı. 24 saat güvenlikli bu sitelerde; sosyal tesis, çocuk ve yetişkin yüzme havuzları, çocuk parkı, spor sahaları bulunuyor.

Farklı fiyat alternatifleri, muhteşem doğası, bol aktivitesi ile hızla değerlenen Kerpe'de siz de yerinizi alın. 

Diğer Yazılar

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Etiketler