Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması yerli yabancı herkese yazlık satın almak için sayısız yer sunuyor.

Türkiye yapılan bir araştırmaya göre dünyada yazlık satın alınabilecek en uygun ikinci ülke olarak belirlendi. Araştırma bir İngiliz yatırım şirketi tarafından yapıldı. Araştırmayı yapan şirket ülkelerin tatil imkanlarını ve ortalama yazlık fiyatlarını değerlendirerek bir liste hazırladı. 90.000 sterlin civarında bir maliyetle yazlık sahibi olmanın mümkün olduğu Bulgaristan listede ilk sırada yer alırken, yaklaşık olarak 105.000 sterlin maliyetle yazlık sahip olunabilen Türkiye ise ikinci sırada yer alıyor. Yazlık almak için maddi olarak çok avantajlı olmayan ülkeler arasında ise Fransa, Portekiz ve İspanya yer alıyor.

Yazlık Alırken Değerlendirilmesi Gereken Koşullar

Türkiye coğrafyası, tarihi ve kültürü ile yazlık satın almak için oldukça ideal ülkelerden birisi. Her karışında keşfedilecek bir şeylerin olduğu ülkemizde yazlık almak gerçekten iyi bir yatırım seçeceği. Satın alınan yazlığın koşullarına göre yatırımın ne oranda getiri sağlayacağı değişse de doğru bir karar vermek için bu koşulları optimum seviyede sağlayan yazlıkları tercih etmek her zaman faydalı olacaktır.

Lokasyon

Satın alınacak mülkün lokasyonu yazlık, kışlık ya da dağ evi olmasından bağımsız olarak önemlidir. Lokasyon kolay ulaşılabilirliği incelemek açısından dikkatle incelenmelidir. Haritada yaşadığınız şehre çok yakın gözüken ancak yollar sebebiyle gitmesi çok zor olan bir yerden yazlık almak iyi bir seçim olmayabilir ya da uzun vadeli bir yatırım olarak tercih edilmelidir. Şehrin gürültüsünden ve yoğun temposundan kaçmak isteyen insanların talep edebileceği mesafelerde konumlanmış bir yazlık almak hem yatırımın değer kazanması hem de kira geliri ile kazanç getirmesi açısından önemlidir. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz yazlığın ulaşım koşullarını iyi bir şekilde değerlendirmeye özen göstermelisiniz.

Fiyat

Fiyat satın alma kararında her zaman en belirleyici faktördür. Elbette fiyatı belirleyen diğer unsurları da göz önünde bulundurarak karar vermek gerekir. Bodrum’da denize sıfır bir yazlık almak istediğiniz zaman karşılaşacağınız fiyat ile Kerpe’de denize sıfır bir yazlık için ödemeniz gereken fiyat aynı değildir. Fiyat değerlendirmesi yaparken lokasyonun zaman içerisinde ne kadar değer kazanacağına ilişkin fikir yürütmek ve mümkünse bir uzmandan danışmanlık almak önemlidir. Fiyat konusunda endişeler yaşanıyorsa temelden ya da projeden yatırım yaparak anahtar teslimde bile değeri katlanacak bir mülke sahip olmak çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Çevre

Yazlık satın alırken yazlığın ulaşılabilir olması ne kadar öneliyse çevresi de bir o kadar önemlidir. Çevrede keşfedilecek yerler olması, tarihi eserler bulunması, doğal güzelliklerin olması, denizin sakin ve kumsalın ince kumlu olması gibi pek çok kriter yazlığın değerini doğrudan etkileyeceği için mutlaka incelenmelidir. Çevreye bakarken bunların yanı sıra imkanları da gözden geçirmekte fayda vardır. Hastane, sağlık ocağı, karakol ya da jandarma gibi acil bir durumda ihtiyaç duyabileceğiniz birimlerin bölgede bulunması ve erişilebilir olması hem yazlığın değeri hem de yazlıkta konaklayan kişilerin güvenliği açısından önemlidir.

Bölge İnsanı

Tatillerinizi yapacağınız bölgede yaşayan insanları tanımak isteyebilirsiniz. En güzeli ise satın alma kararı vermeden önce bir süre bu bölgede turist olarak gezmek olacaktır. Yazlığı tüm yıl boyunca kullanmak istiyorsanız mutlaka kış aylarında bölgenin nasıl olduğunu incelemeniz gerekir. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde kış ortasında tek başınıza olma fikri ürkütücü gelebilir. Bu nedenle bölgeyi ve bölge insanını tanırken detaylara dikkat etmek doğru seçim yapmak açısından önemlidir.

Beklentiler

Yazlığı yatırım amacıyla da alabilirsiniz sürekli kullanmak için de amacınız ne olursa olsun beklentilerinizi karşılayacak bir seçim yapmanız gerekir. Yatırım amacıyla yazlık satın alıyorsanız bölgenin orta ve uzun vadede değerleneceğine dair sağlam verilere sahip olmanız önemlidir. Örnek vermek gerekirse 3. havalimanı duyurusu ile birlikte Arnavutköy taraflarında arsa ve ev fiyatları ciddi bir şekilde yükseldi. Buna bağlı olarak Karaburun Köyü, Kilyos taraflarında bulunan mülklerinde değer kazanımı yaşadığından bahsetmek mümkün. Benzer durumlarda mülklerin çok ciddi değer kazandığını göz önünde bulundurarak yatırım amacıyla satın alacağınız yazlığın yerine karar verebilirsiniz. Eğer amacınız uzun süreli kullanım ve konforlu bir tatil ise sıkılmayacağınızdan emin olduğunuz, gelişmeye açık bir lokasyon tercih edebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak seviyede hizmet alabileceğiniz, çeşitli işletmelerin bulunduğu tatil lokasyonlarında fiyatlar nispeten biraz daha yüksek olsa da önemli olan her zaman sizin ve ailenizin bu yatırımdan ne beklediğidir.

Yabancı Yatırımcı Türkiye’yi Seviyor

Türkiye gerçekten hem biz Türkler hem de pek çok dünya vatandaşı için cennet vatan olma özelliğine sahip. Orta kuşakta yer alan ülkemiz bu sayede dört mevsimi de en güzel şekilde yaşamanın mümkün olduğu bir konumda. Pek çok tatil türü için uygun şartları barındıran, farklı kültürlere ev sahibi olmuş, doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan ülkemizde bulunan denizlerin hemen hemen tamamında bir sahil kasabası bulup yazlık sahibi olmak mümkün. Brexit döneminde değerini koruyan ve hatta değer kazanan İngiliz Sterlini, dünya genelindeki ekonomik dalgalanmalar sebebiyle yükselişte olan Amerikan doları ve Euro Türkiye’de yabancı yatırımcıların yazlık almasında büyük bir motivasyon sağlıyor. Güneşe ve sıcak sulara hasret kalan insanların cennet olarak gördüğü ülkemizde yabancı yatırımcıların sayısı her geçen gün artıyor. Bu noktada yazlık satın almak yabancı yatırımcılar için olduğu kadar yerli yatırımcılar için de büyük önem kazanıyor. Yerli yatırımcıların lokasyon takibi ve bölge seçimi açısından çok daha şanslı olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman, uzun vadede yüksek kâr elde etmek isteyen kişiler için doğru seçilmiş bir yazlığa yatırım yapmak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

Diğer Yazılar

Bir Yazlık Sahibi Olmak Ne Kadar Kârlı?

Bir Yazlık Sahibi Olmak Ne Kadar Kârlı?

Otel Tatili Mi Yazlık Sahibi Olmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Otel Tatili Mi Yazlık Sahibi Olmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Kerpe’de Bir Doğal Harika - Kartal Kayalıkları

Kerpe’de Bir Doğal Harika - Kartal Kayalıkları

Etiketler