Deniz keyfinden vazgeçemeyip doğa ile baş başa kalmak isteyenler için ziyaret edilecek yerlerin sayısı hiç de az değil.

Tatil keyfi herkes için farklıdır. Bazı kişiler deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini tüm gün çıkarırken bazıları ise bölgenin gece hayatına ilgi duymaktadır. Doğa severler ve doğa ile iç içe olan kişiler ise tercihlerini hem denizin mavisinin hem de ormanın yeşilinin bir araya geldiği yerlerden yana kullanmaktadır.

Sedir Adası - Muğla

Aynı zamanda Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası, Muğla’nın 16 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Kleopatra’nın yaşadığı dönemde buraya geldiği ve Kleopatra plajında yüzdüğü varsayılmaktadır. Altın sarısı bir kumsala sahip bölgede yer alan kumların Kuzey Afrika’dan gemilerle getirildiği düşünülmektedir çünkü Sedir Adası plajlarında yer alan altın kumlar sadece Mısır’da bulunmaktadır. Bölge’nin ana karadan izole olması doğasının da el değmemiş olmasını sağlıyor. Bölgeye gelen ziyaretçiler sadece deniz ve kumsal için değil aynı zamanda piknik ve ağaçların arasında yürüyüş için burayı tercih ediyor. Sedir Adası’nın batı kısmında ise Roma döneminden kalma Cedrae Antik Kenti bulunuyor. Güzel korunmuş bir antik tiyatronun yer aldığı bölgede aynı zamanda bir de Agora bulunuyor. Yeşil ile mavinin bir araya geldiği Sedir Adası, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kuzey Ege’nin kalbinin attığı yer olan Ayvalık, Ege kıyılarının tipik özelliklerini gösteriyor. Burada dağların denize dik uzanması büyüklü küçüklü birbirinden farklı koyların ortaya çıkmasını sağlıyor. Hem mutfağı hem denizi hem de doğası ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi kendine çekiyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rumların yerleştiği bölge tarihi Rum evleri ile dikkatleri çekiyor. Ayvalık’ta Taksiyarhis Kilisesi ve Saat Camii tarihi yapıların yanı sıra Antikacılar Çarşısı ve Zeytin Müzesi yer alıyor. Ayvalık denilince akla gelen yerlerden bir tanesi de Şeytan Sofrası. İlçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın en yüksek yerlerinden bir tanesi. Şeytan Sofrası’nın en önemli özelliklerinden bir tanesi ise Türkiye’de güneşin batışının izlenebileceği en güzel yerlerden birisi olması. Şeytan Sofrası’nda ayrıca gelenlerin demir para atıp dilek dilediği Şeytan Ayak izi bulunuyor. Ayvalık’ta en çok bilinen yerlerden bir taşı de Sarımsaklı plajı. Mavi bayraklı olan bu plaja Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın en mükemmel kum örneklerinden birinin yer aldığını açıkladı.

Ağva - İstanbul

İstanbul şehir merkezine yaklaşık 97 kilometre uzaklıkta bulunan Ağva, özellikle şehir stresinden kaçmak isteyenlerin başlıca rotalarından bir tanesi. Karadeniz’e kıyısı olan Ağva’da orman ve deniz iç içe giriyor. Kilimli koyu, Ağva’nın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. Beyaz kumlara sahip olan Kilimli Koyu aynı zamanda berrak denizi ile tropikal bir cenneti andırıyor. Buraya çadır kampı için gelenler, ormanın içinde çadır kurma olanağı buluyor. Ağva’ya 7 kilometre mesafedeki Kadırga Koyu, Kilimli Koyu’nun kardeş koyu. Buranın en büyük özelliği Karadeniz’in dalgalarının aşındırması sonucu ortaya çıkan ilginç kaya oluşumları. Ağva’nın en çok bilinen yerlerden birisi de Karamandere Köyü’nde yer alan Saklı Göl. Ormanlık arazinin kıyısında yer alan Saklı Göl, seyir terasları, ördekleri ve bol oksijeni ise huzurlu bir tatil sunuyor. Popüler tatil yerlerinden bir tanesi olan Ağva’da aynı zamanda paintball ya da ATV safarileri gibi farklı eğlence arayan kişiler için alternatifler de bulunuyor. Bölgede bulunan Göksu Nehri üzerinde ise deniz bisikletine binmek ya da buradaki mini tekne turlarına katılmak da mutlaka yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

İğneada - Kırklareli

İğneada Karadeniz’in en batı, Trakya’nın ise en doğu noktası. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir belde olan İğneada, İstanbul’a yaklaşık 250 kilometre mesafede. Burada yer alan Istranca Dağları’nın yeşilliği ile Karadeniz’in mavisi ufukta birbirine karışıyor. Longoz ormanları, kıyı kumulları, su gölleri ve bataklıklar gibi farklı ekosistemlerin iç içe geçtiği bölge doğa severlerin ilgisini çekiyor. İğneada aynı zamanda göçmen kuşların, göç yolları arasında yer alıyor. Bu nedenle doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri bölgeyi sık sık ziyaret ediyor. İğneada’da en sık ziyaret edilen yerlerin arasında Derviş Ali Baba Türbesi, Dupnisa Mağarası, Fatih Dökümhanesi ve İğneada Feneri bulunuyor. Burada 3155 hektarlık bir milli park bulunuyor. Longoz ormanlarının yer aldığı bu milli park sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın korunabilmiş en büyük Longoz ormanlarından bir tanesi. Bölgeden Karadeniz’e dökülen nehirler tarafından taşınan alüvyonların zamanla birikmesi sonucu ortaya çıkan ormanlar yemyeşil bir manzara ile beraber zengin bir biyolojik çeşitlilik sunuyor.

Saros Körfezi - Çanakkale

Ege Denizi’nin en kuzeyinde yer alan Saros Körfezi, çok uzun zamandır yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Deniz dibinde meydana gelen yoğun akıntılar nedeniyle soğuk bir denize sahip Saros Körfezi, dünyada kendini temizleyen 3 denizden birine sahiptir. Akıntı ile beraber bölgede denize karışan küçük akarsular aynı zamanda deniz canlılığının çeşitliliğini sağlıyor. Körfezde 150’den fazla balık türü, 80 farklı türde deniz bitkisi ve 40’a yakın sünger türü bulunuyor. Mercan oluşumları ve temiz suyu nedeniyle su altı fotoğrafçıları da sık sık Saros Körfezi’ni tercih ediyor. İstanbul’a yaklaşık 250 kilometre mesafede bulunan körfezde Erikli Koyu, Mecidiye Koyu, Kavakköy, İbrice Koyu yer alıyor. Bu koyların hem derin hem de temiz suya sahip olması sık sık dalış yapılan bölgelerden birisi olmasını sağlıyor. Çevresinde herhangi bir sanayi bölgesi ve büyük yerleşim yerinin olmaması nedeniyle gökyüzü fotoğrafçıları Saros Körfezi’ni tercih ediyor. Hava ve ışık kirliliğinin olmadığı bölge fotoğrafçılara ideal bir ortam sunuyor. Körfezde otel, pansiyon ve kamp alanı gibi farklı konaklama seçenekleri yer alıyor.

Diğer Yazılar

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

Kerpe'de Tatil Yaparken Katılabileceğiniz Aktiviteler

Kerpe'de Tatil Yaparken Katılabileceğiniz Aktiviteler

Etiketler