Gözlerinizi alamayacağınız Kerpe’nin birbirinden muhteşem doğa harikalarını ve manzaralarını bir daha unutamayacaksınız.

Kandıra ilçesine bağlı bir sahil kasabası olan Kerpe, İstanbul’a oldukça yakın bir doğa harikası olması sebebiyle her geçen gün daha çok ilgi gören tatil lokasyonları arasında yer alıyor. Karadeniz’in dalgalı ve deli sularının aksine oldukça sakin bir denize sahip olan Kerpe, bu özelliği ile yaz tatili için oldukça dikkat çekici bir seçenek oluyor.

Kerpe’nin Kısa Tarihi

Doğa harikası olan ve henüz yeterince keşfedilmemiş tatil beldesinde yerleşim tarihinin M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzandığı biliniyor. Bölgeden ilk kez bahsedilen yazıt ise Yunan bir filozofa aittir. Kerpe ilk olarak M.Ö. 377 ile 64 yılları arasında bölgede hüküm süren Bitinya Krallığı’nın liman olarak kullandığı bir koy olmuştur. Sonrasında ise Roma, Bizans ve Cenevizliler bölgeyi liman olarak kullanmaya devam etmiştir. Bölgede dalış yapıldığı zaman Osmanlı döneminden kalma topların görülebildiği noktalar olduğu da dalış severlerin dikkatini çekmeyi başaran bir başka detay.

Kerpe’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kerpe lokasyon olarak tek başına deniz tatili için oldukça ideal bir yerde. Karadeniz’in tabiri caizse azgın dalgalarının uğramadığı, akıntıların denizin oldukça sığ olması sebebiyle kazalara yol açmadığı bölgede ailecek tatil yapmak ve gönül rahatlığı ile denize girmek mümkün. Karadeniz’in doğası gereği az tuzlu bir deniz suyuna sahip olan Kerpe plajlarında yaklaşık olarak 100 metreye kadar açıldığında bile sığ sularda yüzmek mümkün. Elbette bu noktada iyi yüzme bilmeyenlerin sığ denize güvenip çok fazla açılmaması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Kerpe’nin Muhteşem Plajları

Kerpe doğal bir liman olma özelliği taşıdığı için harika plajlara sahip. Kadınlara özel olarak hizmet veren Miço Plajı, belediye tarafından oldukça ekonomik fiyatlarla hizmet veren Kerpe Halk Plajı ve beton seti sebebiyle çocuklu aileler tarafından pek tercih edilmediği için daha sessiz olan Sosyete Plajı bu bölgede denize girebileceğiniz muhteşem plajlar arasında yer alıyor.

Ömerağzı Koyu

Kerpe’yi yavaş yavaş keşfetmek ve kısa süreli kaçamak tatiller yapmak isteyenler için kamp alanlarının bulunduğu Ömerağzı Koyu oldukça güzel bir lokasyon. Ormanın ferahlığı ile denizin ihtişamını bir arada bulabileceğiniz bu koyda keyifle zaman geçirmeniz mümkün. Orman ile komşu olanların plajların en güzel özelliklerinden birisi olan gölgede kamp yapabilme keyfi ise bu koyda da mümkün.

Kerpe Kartal Kayalıkları

Kerpe’nin el değmemiş doğasını keşfe çıkmak istediğiniz zaman Kerpe Kartal Kayalıkları’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Koydaki dalgaların ve rüzgarların etkisi ile ortaya çıkan falezleri bir kere görmek kimseye yetmiyor. Falezlerin arasında denize girmek Karadeniz’in tüm karakteristik özelliklerinin bu bölgede ortaya çıkmasından ötürü tehlikeli ve yasak olsa da bu bölgede balık tutmak, doğa fotoğrafları çekmek ya da sadece oturup güneşin batışını izlemek başlı başına yapılabilecek birer aktivite. Bu kayalıkların olduğu bölgede kamp yapmak ya da geceyi geçirmek ise inanılmaz bir görsel şölen ile size eşlik edecek. Işık kirliliğinin oldukça az olduğu lokasyonda gece yıldızlara dokunacağınıza inanacağınız kadar yakın hissetmeniz mümkün. Özellikle şehrin ışıklarının yoruculuğundan ve aşırılığından bıkmış insanlar için Kartal Kayalıkları’nda gecenin tadını çıkarması inanılmaz bir deneyim olarak akıllara yer edecek türden.

Sarısu Nehri

Kerpe’de Sarı Su Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu kumsal da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Bu noktada tamamen kendine özgü doğası ile dikkat çeken kıyı şeridi ve nehir ile denizin buluşması sonucunda ortaya çıkan kumul tepecikleri listenizde yer etmeye değer bir görsel şölen sunuyor.

Eski Kerpe Burnu

Keyifli bir yürüyüş rotası uzun süreli tatillerde oldukça güzel bir aktivite imkanı sunuyor. Kerpe’de yapabileceğiniz pek çok aktivitenin yanında yaklaşık 6 kilometrelik bir parkurda Eski Kerpe Burnu’na yürüyebilirsiniz. Her mevsimde farklı türden ağaçların muhteşem renkleri ile sizlere eşlik ettiği bu yolda mutlaka zaman geçirmeli ve harika manzaranın tadını çıkarmalısınız. Her gittiğiniz zaman size ayrı bir deneyim sunacak bu trekking rotası tatillerinizde doğa ile buluşmak istediğiniz an gidebileceğiniz mesafede ve oldukça keyifli. Ayrıca bölgede Kartal Kayalıkları’nda görebileceğiniz falezleri görmek ve bölgede bulunan plajlarda denize girmek güvenlidir. Bu da falezlerin muhteşem manzarasında yüzme keyfi yapmanıza olanak sağlar.

Pembe Kayalar

Bir doğa harikasına şahit olmak için Kerpe’ye yürüme mesafesinde yer alan Kefken’deki Pembe Kayalar’ı mutlaka görmelisiniz. Yüzyıllar boyunca taş ocağı olarak kullanılan ve Osmanlı mimarinde de oldukça sık tercih edilen bu kayalar su içerisinde oldukça yumuşak, dışarıda ise sertleşen yapıları ile doğanın muhteşemliğini gözler önüne seriyor. Pembe Kayalar’da keşif yapmak, denize girmek, piknik ya da kamp yapmak ve eşsiz fotoğraflar çekmek mümkün.

Babadağı

Kerpe’nin denizden en yüksek noktası olan Baba Dağı ya da halk arasındaki adı ile Baba Tebe manzarası ile dikkat çeken bir doğa harikası. Yaklaşık olarak 370 yıl önce bölgeyi ziyaret eden ve Kocaeli’ni fetheden Akçakoca’nın bıraktığı tahta üzerine mürekkeple yazılan bir mektubun hala daha orada bulunan camide asılı olduğunu görmek de oldukça etkileyici bir deneyim olacaktır. Babadağı rotası trekking yapmayı sevenler için hem yolu hem de manzarası sebebiyle güzel bir rota. Bu nedenle yılın farklı zamanlarında trekking yapan grupları görmek mümkün. Her defasında Kerpe’nin kuşbakışı yepyeni bir resmini görebileceğiniz Babadağı da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer almalı. 


Diğer Yazılar

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Gurbetçiler İçin Türkiye'de En Uygun Tatil Lokasyonları

Gurbetçiler İçin Türkiye'de En Uygun Tatil Lokasyonları

Etiketler