Gurbetçiler özellikle yaz döneminde ülkelerini ziyarete geldiklerinde konforlu bir tatil yapmak istiyorlar. Evlerinden ve ülkelerinden uzakta yaşayan insanların ev konforunda tatil yapma isteği fazla olduğu için de yazlık almayı sıkça tercih ediliyor.

Herkesin hayalinde cennet gibi bir yerde yazlık sahibi olmak vardır. Ülkesinden uzakta yaşayanlar ise hem topraklarını hem de evlerini özlediği için cennetin tanımı daha da farklılaşıyor. Gurbetçiler için hem lokasyon hem de imkanlar açısından avantajlı pek çok tatil lokasyonu var. Ülkemizin birbirinden farklı bölgeleri arasında herkesin için ideal seçenekler bulunmasının verdiği fırsat ile herkes için uygun bir tatil yeri bulmak mümkün.

Son yıllarda özellikle büyük şehirlere yakın küçük yerler tercih edilmektedir. İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerden ulaşımı kolay ancak el değmemiş doğal güzelliklere sahip bölgeler sadece yaz sezonu değil aynı zamanda hafta sonu kaçamak yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Trafikten, gürültüden ve şehrin koşuşturmacasından kaçıp rahat bir nefes almak yazlık sahiplerinin en sevdiği etkinlikler arasında yer alır. Bu nedenle yazlık alırken lokasyona karar verme konusunda sadece yaz mevsimi değil yılın her zamanını göz önünde bulundurmada fayda vardır.

Asos

Asos son yıllarda yazlık almak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen lokasyonlardan bir tanesidir. İstanbul’a yaklaşık 6 saatlik mesafede olan bölge doğası ve sundukları ile unutulmaz bir tatil geçirmek isteyenleri beklemekte. Ayrıca feribot seferleri ile de İstanbul’dan Asos’a gelmek kısa ve kolay olmakta. Ancak buradan yazlık sahibi olmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken şey bölgenin sit alanı olmasıdır. O nedenle yazlık almadan önce detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Taşlık ve berrak deniz görenleri kendine bağlamaktadır. Ayrıca bölgenin tarihi yapısı ve antik kenti burada yapılacak farklı aktiviteleri bulmaya yardımcı olmaktadır. Kadırga koyu ve liman bölgesi merkezde yer alan plajlardır. Merkezin çevresinde ise Yeşil Liman, Sivirce Koyu, Koruoba Koyu, Sokakağzı Koyu ve Babakale Akliman Koyu kısa mesafede yer alan turistleri kendine çeken yerlerdir.

Sapanca

Marmara bölgesinin son yıllarda en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi de Sapanca. Bölgenin hem İstanbul’a hem Ankara’ya yakın olması, görenleri hayrete düşüren doğası hem yaz hem de kış mevsiminde çekici olması Sapanca’nın neden bu kadar popüler olduğunu gösterir nitelikte. Son yıllarca sadece yerli değil yabancı turistlerinde yazlık satın almayı tercih ettiği Sapanca bölgede yer alan Kartepe ile hem yaz aylarında hem de kış aylarında çok popüler. Sapanca Gölü etrafında bisiklet turu, ATV ile safari, Kartepe’de kayak bölgenin en popüler aktiviteleri arasında yer alıyor. Ayrıca Sapanca’nın merkezine 17 km uzaklıkta yer alan Soğucak yaylasında Temmuz - Ağustos aylarında yayla şenlikleri gerçekleştiriliyor. Sapanca’ya yerleşenler burada her gün yapılacak farklı bir aktivite bulabiliyor ve bu sayede tatilin nasıl geçtiğini bile anlamıyor. Hem yaz mevsiminde tatil yapmak hem de kış aylarında şehrin yoğunluğundan kaçmak isteyenler özellikle Sapanca’yı tercih ediyor.

Kandıra

Kandıra, son yıllarda Kocaeli’nin en çok tercih edilen yerlerinin başında geliyor. Bölgede yer alan Babalı, Bağırganlı, Cebeci, Kefken, Kerpe, Sarısu ve Seyrek beldeleri mavi bayraklı plajlarıyla özellikle deniz severlerin ilgisini çekiyor. Kandıra’nın Karadeniz’e toplamda 52 kilometre uzunluğunda plajı bulunuyor. Bölgenin hem İstanbul’a hem de Ankara’ya olan yakınlığı burayı daha çekici hale geliyor. Son yıllarda buraya gelen turist sayısının giderek artması aynı zamanda bölgeye daha fazla yatırım gelmesini sağlıyor. Kocaeli bölgesinde yer alan 6 mavi bayraklı plajın 5 tanesi Kandıra ilçesinde bulunuyor. Bölge özellikle bayram tatillerinde her iki büyükşehirden çok sayıda yerli turisti ağırlıyor. Merkezi lokasyondan uzak ve sakin bir ortam arayanlar ise bölgenin sahil kasabalarından olan Kerpe, Kefken ve Kumcağız’ı tercih ediyor. Bölgede yer alan Bağırganlı Köyü ise küçük ve sessiz koyları ile kalabalıktan kaçmak ve doğa ile iç içe olmak isteyenlere kucak açıyor. Kandıra’ya bağlı Kefken’de yer alan Acarlar Longozu dünyada eşi benzerine az rastlanır ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarından bir tanesi ve görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kerpe

Geniş sahil alanlarına sahip, Kandıra’nın ilçesi Kerpe doğal koyları ile Ege sahillerini andırıyor. Bu bölgede tatil sezonu Haziran ile Ağustos arasında canlanıyor. İstanbul’dan Gebze üzerinden İzmit ve Kandıra’dan ya da Ağva yolundan Kerpe’ye kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Bölgenin küçük bir yapıya sahip olması nedeniyle yürüyerek etrafı keşfetmek mümkün oluyor. Ayrıca bölgede popüler olan bisiklet kiralama seçenekleri keyifli bir aktivite sunuyor. Kerpe’de yer alan Pembe Kayalıklar ve Miço Koyu doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Bölgenin keşfedilmesi ile beraber imkanları da giderek artıyor. Kerpe her ne kadar çok rüzgârlı bir bölge olmasa da rüzgâr sörfü eğitimleri adrenalin sporlarını sevenleri kendine bağlıyor. Burada yer alan Babatepe Yürüyüş yolu da hem spor yapmak hem de doğayla iç içe olanları bekliyor.

Erdek

Bir tarafında masmavi deniz ve bir tarafında yemyeşil zeytinliklerin bulunduğu Erdek özellikle İstanbul’a yakınlığı ile son yıllarda birçok turisti ağırlıyor. Bölgeye İstanbul’dan feribotla ulaşımın olması da Erdek’in popülaritesini arttıran etmenlerden bir tanesidir. Erdek’te yer alan Ocaklar ve Çuğra plajları, Paflima Koyu, Seyit Gazi Tepesi, Kyzikos Antik Kenti ve Kirazlı Manastırı gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Erdek’e 3 kilometre mesafede bulunan Ocaklar’ın 3 kilometre uzunluğa sahip altın rengi sahili en çok ziyaretçi çeken lokasyonlardan bir tanesidir. Yine şehir merkezine 3 km mesafede olan Seyit Gazi Tepesi, Marmara Denizi’ne karşı muhteşem bir manzara sunmaktadır. Tarihi yerleri gezmekten hoşlananlar için ise 8 km mesafede Kyzikos Antik Kenti yer alıyor. Buranın geçmişi Neolitik çağa dayanıyor. Kyzikos Antik Kenti’nde 4 tapınak, amfi tiyatro, Hadrianus Tapınağı bulunuyor. Tapınağın her ne kadar yapılma tarihi kesin olarak bilinemiyor. Tapınağın adı ise MS 123 yılında meydana gelen büyük deprem sonrası bölgeyi yaptıran İmparator Hadrian’dan geliyor.

Diğer Yazılar

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Etiketler