İstanbul’un yanı başında cennetten bir köşe bulabilme fikri pek akla yatkın olmasa da aslında birbirinden farklı seçenekler daha önce hiç tatmadığınız deneyimler sunuyor. 


Kocaeli’nin Karadeniz’e olan kıyısında Akdeniz sularının sakinliği ile Ege sularının serinliğinin etkileyici bir şekilde bir araya geldiği birbirinden güzel iki doğa harikası koy bulunuyor. Kefken ve Kerpe koyları, kilometrelerce uzanan mavi bayraklı sahilleri, henüz yeni keşfedilmeleri sebebiyle insanı hayrete düşüren sakinlikleri ve unutulmaz manzaraları ile Karadeniz’de tatil yapmanın ve özellikle de denize girmenin bambaşka bir deneyime dönüşmesini mümkün kılıyor. İstanbul’dan yola çıktığınız zaman yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşabileceğiniz Kandıra ilçesine bağlı olan bu iki güzel sahil kasabasında denize girebileceğiniz ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz keşfedilmeyi bekleyen yerler sizi bekliyor.

Kerpe

Kerpe henüz yeni keşfedildiği için bölgede ilk bakışta çok çekici alternatifler bulunmuyor gibi gelebilir. Ancak bölge özellikle şehir yaşamından bunalan ve bir kaçış rotası arayan insanların şimdilerde uğrak noktası haline geldi. Hem Kocaeli’nden hem de İstanbul’dan çok sayıda insanın tercih ettiği Kerpe, doğasını korumaya elverişli konumu sebebiyle uzun yıllar boyunca el değmemiş güzelliklerini bizlerle paylaşmaya devam edecek. Kerpe her ne kadar gelişmeye devam etse de bölgenin doğal güzelliklerini keşfederken buranın nasıl kendini sakladığına kesinlikle şaşıracaksınız. Kendisini yüzyıllar boyunca Karadeniz’in haşin sularından koruyan koy, Karadeniz’de yüzmek için tercih edebileceğiniz pek çok plaja sahip. Tesislerin yer aldığı plajların yanı sıra, çok fazla insan tarafından tercih edilmeyen ve henüz yeterince keşfedilmemiş küçük koyları da bulabileceğiniz Kerpe’nin popüler sahillerini sizler için listeledik.

Miço Koyu (Kadınlar Plajı)

Kerpe mavi bayraklı sahili ile İstanbul’da yaşayanlar için cennet sayılabilecek güzelliklere sahip. Kerpe - Kefken yolu üzerinde bulunan ve yaklaşık olarak 3 yıldır kadınlara özel hizmet veren Kadınlar Plajı da bu güzellikleri bünyesinde barındıran, özelleştirilmiş bir alan. Son yıllarda bölgeye ilginin artması ile belediye bu plajı sadece kadınlara hizmet vermesi için açmış. Rahatlıkla çocuklarınızı alıp gidebileceğiniz bu plaj Karadeniz’in en sakin yerlerinden birisinde yüzme keyfini yaşamanızı mümkün kılıyor.

Sosyete Plajı

Kerpe herkes için birbirinden güzel tatil imkanları sunan bir sahil kasabası. Karadeniz’in kıyısında bu kadar güzel imkanları bulmak ve bu imkanların İstanbul’dan sadece 2 saat uzakta olduğunu bilmek inanılmaz gelse de gerçek. Sosyete Plajı, bölgede bulunan Kerpe Halk Plajı’na kıyasla biraz daha yüksek fiyatlarla hizmet veriyor. Plajın diğerleriyle kıyaslandığı zaman en çok dikkat çeken özelliği ise beton bir setin üzerinin kumla kaplanması sonucu oluşturulmuş bir kumsala sahip olması. Sosyete Plajı bu özelliği ile çocuklu aileler tarafından pek tercih edilmiyor. Bu nedenle de çocuksuz insanların daha sık tercih ettiği plajı, biraz daha sakin bir güneşlenme keyfi yaşamak isteyenler tercih ediyor.

Kerpe Halk Plajı

Oldukça geniş bir alanda harika bir kumsala sahip olan Kerpe Halk Plajı, tahmin edilebileceği gibi sezonda Kerpe’nin en çok rağbet gören kumsallarından birisi. Kerpe Halk Plajı’nda sahil kasabasındaki diğer plajlar gibi mavi bayraklı ve gönül rahatlığıyla yüzmek için oldukça uygun. Plajda şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün ve fiyatlar gerçekten benzer standartları sağlayan sahil kasabalarına kıyasla oldukça uygun.

Ömerağzı Plajı

Ömerağzı Plajı, Kerpe’de deniz ve ormanın buluşmasının sağladığı görsel şölenin ve konforun tadını çıkarabileceğiniz özel bir lokasyon. Bölgede iki farklı işletme var. İşletmelerin sunduğu imkanlar dahilinde keyifle kamp yapmak isteyenler için Ömerağzı oldukça iyi bir seçim. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için ise işletmelerin dışında kalan alanlar gerçekten inanılmaz bir deneyim sunuyor.

Kefken

Kefken’de tıpkı komşu olduğu Kerpe gibi mavi bayraklı sahili ile şehrin gürültüsünden kaçanları ağırlayan bir sahil kasabası. Kefken ve Kerpe odaklı tatil planı yapanların Kefken’e bir gün fazla ayırmaları harika bir seçim olacaktır. Çünkü burada keşfedilmeyi bekleyen ufak bir ada olduğunu söylemeden geçmeyelim. Kefken de yeni keşfedilen Kocaeli sahil kasabalarından birisi. Bu nedenle Çeşme, Fethiye ya da Bodrum hareketliliği ve imkanlarının bu lokasyondan beklenmemesi daha doğru olur. Zaten tatil kavramının can sıkmaya başladığı kalabalıktan uzak popülerliği göz önünde bulundurunca hareketliliğin olmaması şehirden kaçanlar için tam da aradıkları özellik.

Cebeci Plajı

Yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki kumsalı ile dikkat çeken Cebeci Plajı, tahmin edileceği üzere sezonda oldukça kalabalık oluyor. Mavi bayraklı sularda yüzmek için kalabalığa karışmayı sorun etmeyecekseniz bölgede bulunan pek çok mekânın sağladığı konforu da deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca bu plajda kamp yapmak için de durabilirsiniz. Çevrede işletme sayısının çok olması ciddi bir hazırlık yapmadan kamp yapabilmeyi mümkün kılıyor.

Kumcağız Plajı

Karadeniz’in ürküten hikayelerine inat sığ suları ve durgunluğu ile ünlenen Kumcağız Plajı, Kurtköy’e daha yakın bir mevkide bulunuyor. Kefken ya da Kerpe plajlarına geldiğiniz zaman Ege ve Akdeniz’in en güzel özelliklerini barından; Karadeniz’in ise keşke dedirten yanlarına sahip olmayan mavi bayraklı bir sahil bulmanın tadını çıkaracaksınız. Kumcağız Plajı da mavi bayraklı sularda deniz keyfi yapabileceğiniz bir lokasyon.

Kefken Adası

Kefken Adası, Karadeniz’de liman yollarında önemli bir durak olması sebebiyle pek çok farklı uygarlığın kalıntılarını barındırıyor. Sit alanı olduğu için bugüne kadar kendisini korumayı başaran adanın yakın zamanda turizme açılması bekleniyor. Adaya bir tekne ile ulaşmak gerektiği için adadaki kumsallar çok kalabalık olmuyor. Bu nedenle sessiz ve sakin bir gün geçirmek için mutlaka bu adaya gitmeyi tercih edebilirsiniz. Adada yüzmek için ideal olan pek çok kumsal bulunması da buranın çekiciliğini arttırıyor.

Diğer Yazılar

Otel Tatili Yerine Yazlık Tatili Yapmanın Farkları

Otel Tatili Yerine Yazlık Tatili Yapmanın Farkları

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Etiketler