Kerpe yüzyıllardır kendisini koruyan doğal bir liman olması sebebiyle el değmemiş güzellikler sunuyor. Kartal Kayalıkları da Kerpe’nin bize sunmuş olduğu güzelliklerden birisi. Kerpe’nin tarihine kısaca baktığımız zaman bölgenin yaklaşık olarak 3 bin yıllık bir geçmişi olduğunu söylemek mümkün. İlk Bitinya Krallığı’nın kullandığı limanları sonrasında Roma, Bizans ve Ceneviz uygarlıklarına hizmet vermiş. Karadeniz ticaret yolları üzerinde doğal bir liman olarak kendine yer edinen Kerpe’de tarihi bir keşif yapmanın yanı sıra bölgenin doğal güzelliklerini de keşfedebilirsiniz. Kendini koruyan ve doğal liman olma özelliği ile Karadeniz’in güçlü akıntılarından uzakta, serin ve az tuzlu sularda yüzme keyfi yaşatan Kerpe’de; Karadeniz’in gerçekleriyle karşılaşabileceğiniz özel bir lokasyon var. Kartal Kayalıkları.

Kartal Kayalıkları’nda Keşif

Kerpe’nin kuzeydeki en uç noktasında bulunan Kartal Kayalıkları’na gitmek için farklı fotolar tercih edebilirsiniz. Bisiklet ile gidebileceğiniz gibi kendi aracınızla da gitmenin mümkün olduğu, otopark bulunması sebebiyle park sorunu yaşamayacağınız kayalıkların manzarasına gerçekten aşık olacaksınız. Kartal Kayalıkları günübirlik ziyaretler yapmak için oldukça uygun. Aynı zamanda bölgede kamp yapabilirsiniz. Ancak kamp konusunda biraz hazırlıklı gitmenizde fayda var. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için merkeze doğru gitmeniz ve bir market bulmanız gerekiyor. Eğer hazırlıklı giderseniz ve sezon olarak bahar aylarını seçerseniz insanlardan ve gürültüden net bir şekilde uzaklaşarak kamp tatili yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kartal Kayalıkları aslında Karadeniz’in ne kadar kontrolsüz bir güce sahip olduğunu gösteren, binlerce yıl boyunca kendiliğinden oluşmuş doğa harikaları. Bu kayalıklar binlerce yıldır bölgedeki dalgaların ve rüzgarların etkisi ile oluşmuş. Kayalıklar takip edildiği zaman Ağva’ya kadar irili ufaklı devam ediyor. Oldukça yüksek kayalıkların yer aldığı bölgede yüzmek yasak. Kerpe’nin korunaklı doğal limanını oluşturan sahilleri ne kadar sakin ve yüzmeye uygunsa; Kartal Kayalıkları da bunun aksine korunaksız ve tehlikeli. Kerpe Koyu’nun bittiği ve Karadeniz ile buluştuğu noktada yer alan bölgede Karadeniz’in insanı içine çeken güçlü akıntıları ile karşılaşmak mümkün. Bu nedenle Kartal Kayalıkları’nda yüzmek yasaklanmış.

Bina yüksekliğinde katmanlı kayaların yer aldığı bölge inanılmaz bir manzaraya sahip. Yüzmenin her ne kadar yasak olduğu söylense de adrenalin tutkunları oldukça yüksek kayalıklardan atlayarak büyük bir risk alıyorlar. Eğer yoğun bir dönemde bölgeye giderseniz yüksek kayalıklardan atlayan ve bizce gerekli olmayan bir cesaret gösteren kişileri fotoğraflayan ya da kaydeden pek çok turist olduğunu görebilirsiniz. Yine de bölgede yüzmenin tehlikeli ve yasak olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Kartal Kayalıkları’nda Neler Yapılır?

Kartal Kayalıkları’nı merak ediyor ve görmeden geçmek istemiyorsanız burada geçireceğiniz birkaç saat sizin için yeterli olacaktır. Yine de bölgeye ayırdığınız zamanın gün batımına denk gelmesine dikkat ederseniz harika bir manzarayı es geçmemiş olursunuz. Kayalıkları görmek için bölgeye günübirlik giden insan sayısı çok fazla olsa da kamp yapan insanların sayısı oldukça az. Bölgede kamp yapmanız için hizmet veren bir tesis yok. Bu nedenle hazırlıklı gitmek her zaman yararınıza olacaktır. Kayalıklara çadır kuracağınız için size gölge oluşturabilecek bir ağaç beklentisine de girmemenizi öneririz. Çünkü bunu bulmak kayalıkların sunduğu manzarada uzaklaşmanıza neden olur.

Kartal Kayalıkları’na gittiğiniz zaman size sunulan muhteşem manzarayı fotoğraflayabilirsiniz. Kahvenizi alıp, kamp sandalyelerinizi güneşe çevirip gün batımının eşsiz renk şölenlerini izleyebilirsiniz. Burada kamp yapacaksanız ışık kirliliğinin oldukça az olduğu lokasyonda mutlaka gece yıldızları izlemenizi de öneriyoruz. Şehrin sönmeyen ışıkları ve hava kirliliği sebebiyle kaybolan yıldızlarını Kartal Kayalıkları’nda yeniden bulacaksınız. Meteor yağışı gibi özel hava olaylarını seyretmek için Kartal Kayalıkları oldukça güzel bir seçenek olabilir. Bu tür olayları gözlemlemek için profesyonel ekipmanınız yoksa ışık kirliliğinin minimum olduğu lokasyonları tercih etmelisiniz. Kartal Kayalıkları da o özel lokasyonlardan birisi.

Yeni Bir Rota Keşfedin

Kartal Kayalıkları’na gittiğiniz zaman güney batı yönünde yer alan Eski Kerpe Burnu’nu görebilirsiniz. Kartal Kayalıkları ve Eski Kerpe Burnu, bölgenin denizle buluşan en uç noktalarıdır. Bu nedenle iki uca da mutlaka gidilmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kartal Kayalıkları’nda olduğu gibi Eski Kerpe Burnu’nda da dalgalar ve rüzgarın etkisi ile oluşan falezlere rastlamak mümkün. Eski Kerpe Burnu’na giderken denize girmenin mümkün olduğu ufak plajlar da var. Bu plajlarda yer alan falez oluşumları da merakınızı gidermeye yetecek güzelliğe sahip. Kartal Kayalıkları’nda denize girmek aklınızda kaldıysa bu muhteşem oluşumları bir de Eski Kerpe Burnu’nda görmeye gitmeli ve rotadaki sahillerde mutlaka denize girmelisiniz. Ayrıca trekking yapmayı sevenler için Kerpe çıkışlı bir rota olduğunu ve bu rotada görülmesi gereken birbirinden güzel doğal harikalar olduğunu da unutmayın. Eski Kerpe Burnu da Kartal Kayalıkları gibi gün batımını izlemek, yıldızları görmek ve manzaranın tadını çıkarmak için oldukça elverişli bir lokasyon. Kartal Kayalıklarına kıyasla biraz daha ışık kirliliği ölçülebilen Eski Kerpe Burnu eğer hassas cihazlarınız ile çekim yapmayacaksanız sizi rahatsız edecek düzeyde ışığa sahip değil.

Diğer Yazılar

Türkiye Yazlık Satın Almak İçin En Uygun İkinci Ülke

Türkiye Yazlık Satın Almak İçin En Uygun İkinci Ülke

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Kocaeli’nin Karadeniz Kıyısında Bulunan Doğa Harikası 9 Sahil

Kocaeli’nin Karadeniz Kıyısında Bulunan Doğa Harikası 9 Sahil

Etiketler