Kış aylarında stres atmak için verilecek 1-2 günlük aralar ile bir daha şehrin yoğun temposuna dönmek istemeyeceksiniz.

Şehirden kaçma isteğinin fazlalaştığı dönemler kasvetli ve yorucu kış aylarıdır. Bu nedenle yazın enerjisinden uzaklaşan insanların kendilerini yenilemek, zihinlerini toparlamak ve biraz olsun sakinleşmek için hafta sonu kaçamağı yapabileceği tatil beldelerine gitme isteği vardır. Özellikle dünyanın en kalabalık ve yorucu şehirlerinden birisi olan İstanbul’dan kaçış planları yapan insanların sayısının oldukça fazla olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Kış sezonunda sakinleşen sokaklar, çalışmaya ara veren işletmeler ve kısıtlanan aktivite seçenekleri göz önünde bulundurulduğu zaman pek çok tatil beldesi cazibesini yitiriyor. Özellikle Ege ve Akdeniz sahillerinin güneşi, kumsalı ve denizi ile ilgi odağı olan tatil bedelleri ıssızlaşırken yine de çevrelerindeki büyük şehirlerden kaçanları ağırlayacak imkanlar sunuyorlar. Yaşadığınız şehrin gürültüsü arttıkça kaçış isteğinin de artacağını göz önünde bulundurduğumuz zaman İstanbul’da yaşayanlara özel bir kaçış listesi hazırladık. Kış aylarının kasvetinden ve şehrin gürültüsünden kurtulmak için tercih edebileceğiniz tatil beldeleri yazın olduğu kadar diğer mevsimlerde de size kapılarını açıyor.

Karaburun

Karaburun, Kilyos ile birlikte İstanbulluların en çok rağbet ettiği tatil beldelerinden birisi. Özellikle Avrupa Yakası’nda ikamet edenler için yakınlığı ile dikkat çeken Karaburun, Karadeniz’e kıyısı olan bir belde. Bu nedenle Karaburun’da yüzmek yazın bile oldukça tehlikeli bir deneyim olabilirken kışın kesinlikle burada yüzmenizi önermiyor, çok ısrarcı olduğunuz durumlarda da gerekli önlemleri aşmanızı tavsiye ediyoruz. Karaburun, lokasyon olarak Karaburun Feneri’nin arkasında konumlanan bir tatil köyü. Oldukça nostaljik ve samimi bir mimariye sahip olan köyde keyifli yürüyüşlere çıkmak, özellikle hafta sonu kaçışlarında iyi bir dinlenme yöntemidir. Rüzgârlı havası ile meşhur olan Karaburun’da yamaç paraşütü yapabilir ya da uçurtma uçurarak çocukluluğunuza geri dönebilirsiniz.

Kerpe

Kocaeli’nin sanayileşen topraklarının arasında zümrüt gibi parlayan Kerpe, yaz kış fark etmeksizin yılın her anında misafirlerini ağırlıyor. Kandıra ilçesine bağlı olan tatil beldesi, İstanbul’a 2 saat uzaklıkta ve oldukça sakin olması sebebiyle her geçen gün artan bir ilgi görüyor. Kerpe şu an yatırımcılar için ciddi fırsatlar sunarken henüz tam keşfedilmemiş olması sebebiyle de kış sezonunda gerçekten huzurla vakit geçirmenin mümkün olduğu nadir yerlerden birisi. Kerpe’de bulunan trekking rotaları doğa aktivitelerini sevenler için oldukça cazip seçenekler sunuyor. Ayrıca bu sahil kasabasına geldiğiniz zaman çevrede keşfedebileceğiniz pek çok doğa harikasının olması da tatil planınızı istediğiniz gibi yapabilmenize olanak sağlıyor.

Kefken

Kocaeli’nden beklenmeyecek bir doğaya sahip, dikkat çeken bir sahil kasabası da Kefken. Kerpe ile komşu olan bu sahil kasabası da son yıllarda şehirden kaçanların sayısındaki artıştan nasibini almış. Hizmet kalitesi ve seçeceği açısından henüz bir Bodrum ya da Çeşme olmasa da samimi ve sıcak ortamlar bulabileceğiniz bu kasaba yaz kış tercih edebileceğiniz bir lokasyonda. Korunaklı denizi ile, Karadeniz’in hırçınlığından uzaklaşan mavi bayraklı sahilleri; yüzyıllar boyunca Karadeniz’e deniz ulaşımında liman olarak tercih edilmesi ve el değmemiş doğası ile tarihin ve doğanın dansına şahitlik edeceğiniz Kefken, yılın her mevsiminde kaçamak bir tatil için seçebileceğiniz özel bir rota.

Polonezköy

İstanbul’un içinde doğal ve yeşil bir alan bulmanın her geçen gün zorlaştığını göz önünde bulundurduğunuz zaman size harika bir seçenek sunan Polonezköy, gezilebilecek ve keşfedilecek pek çok güzelli bir araya getiriyor. Polonezköy Tabiat Parkı hafta sonu uzun uzun yürüyüşler yapmak; fotoğraf çekmek ve doğanın kendine has şarkılarını dinlemek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Burada bulunan Czestochova Meryem Ana Kilisesi’ni görmek isteyenlerin eşsiz bir tarihi doku ile tanışacağını ve unutulmaz anlar yaşayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kiliseyi daha yakından incelemek isterseniz, hafta içi ve cumartesi kapalı olma ihtimalini göz önünde bulundurarak pazar günleri ziyaret etmenizde fayda olacaktır. Mükellef bir kahvaltı, leziz Polonya yemekleri, bisiklet ile doğa turu ve keyifli bir yürüyüş için Polonezköy size şehrin içinde şehirden uzaklaşma fırsatını yaz kış veren yerlerden birisi.

Sapanca

Sapanca hem yaz hem de kış oldukça popüler olan kaçış noktalarından birisi. Sapanca Gölü’nün tadını çıkarmak, yazın betonlaşan şehirlerden kaçıp yeşilin ve doğanın tatlı serinliğini hissetmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği Sapanca; yakınlarında bulunan Kartepe Kayak Merkez’i ile birlikte oldukça popüler bir kış sezonu tatil yeri seçimi oldu. Sapanca Gölü’nün çevresinde bisiklete binmek ya da yürüyüş yapmak buradaki en popüler aktivitelerden birisi olsa da bölgede paintball turnuvaları düzenleyen yerlerin yanı sıra macera dolu ATV turlarının da oldukça popülerleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle Sapanca’ya 2 gece konaklamalı gelenler için çevresindeki Kartepe ve Maşukiye mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler. Şehirde yağan kar, insanlara büyük sorunlar getirirken Kartepe size kar yağışına aşık olmanız için pek çok güzel sebep veriyor.

Ağva

Son 10 yılda İstanbullular için en popüler kaçış noktalarından birisi olan Ağva, kış aylarında da gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir lokasyon. Ağva hem doğal güzellikleri hem de keşfedilmesi ile birlikte artan konforu ile her mevsimde kaçabileceğiniz muhteşem bir köy.

Diğer Yazılar

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Orman ve Deniz Alternatiflerinin Birleştiği Tatil Yerleri

Kumcağız'da bir yaz tatili geçirmek

Kumcağız'da bir yaz tatili geçirmek

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Etiketler