Yazlık satın alma sürecinde en yorucu şeylerden bir tanesi de yazlığından nereden satın alınacağıdır ve birçok kişi bu konuda haklı olarak kararsızlıklar yaşamaktadır.

Yazlık sahibi olmak istiyorsunuz ancak lokasyon seçimi yapma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Yazlık seçerken öncelikle yaşadığınız şehre ne kadar yakın bir yer bulursanız sizin için o kadar kullanışlı ve rahat bir yatırım yapacağınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Yaşanılan şehre göre yazlık seçimi yapmak ilk etapta seçeneklerinizi sınırlandıran ya da beklentilerinizi karşılamayacak bir seçime yönleneceğiniz izlenimi yaratsa da aslında henüz çok fazla keşfedilmemiş, keyifle vakit geçirebileceğiniz, uzun vadede bölgenin gelişmesi ile birlikte de oldukça güzel bir kârlılık sağlayabileceğiniz turistik belde bulma şansınız her zaman var. Marmara Bölgesi’nden yola çıkarsak her dönem insanların şehrin gürültüsünden uzaklaşmasına olanak sağlayan bir beldenin popülerleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçtiğimiz 10 yılda Ağva, pek çok şehir insanı için olağanüstü bir kaçış rotası oldu ve günümüzde de hala popülerliğini koruyor. Ağva’nın popülerleşmesi ile birlikte keşfedilmemiş yerlere olan bakış açısının değişmesi yepyeni turistik beldelerin hayatımıza girmesine olanak sağladı. Kocaeli’nin sanayileşmeden uzak, doğal güzellikleri ile meşhur Kandıra ilçesine bağlı olan sahil kasabaları önümüzdeki yıllarda popülerleşmesi beklenen lokasyonlar arasında yer alıyor.

Kerpe

Doğal liman olması sebebiyle kendine has bir sahili olan Kerpe, mavi bayraklı sularıyla ile geleceği oldukça parlak olan yatırım seçenekleri sunan özel bir lokasyon. İstanbul’a yakınlığı sayesinde her mevsim kaçamak tatilleri mümkün kılan, ziyaretçilerini muhteşem denizi ve sahili ile şaşırtan, gelişmeye çok açık bu sahil kasabası yazlık sahibi olmak isteyenlerin mutlaka incelemesi gereken yerler arasında dikkat çekiyor. Bir yazlık alırken dikkat etmeniz gereken en temel özellikleri ilk bakışta barındıran Kerpe’yi tanıdıkça bu lokasyonda bir yazlık sahibi olmayı daha çok isteyeceksiniz.

Kefken

Tıpkı Kerpe gibi mavi bayraklı suları ile dikkat çeken Kefken, aynı zamanda tarihi açıdan da oldukça değerli kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Karadeniz’e açılan bir liman olarak yüzyıllar boyunca kullanılan Kefken’de, turizm açısından oldukça değerli yerler bulunuyor. Cenevizlilerden kalma kale surlarının ve tarihi yapıların bulunduğu Kefken Adası, uzun yıllardır sit alanı olması sebebiyle tüm dokusunu başarılı bir şekilde koruyabilmiş özel yerlerden birisi. Bu lokasyonda yakın zamanda turizm odaklı çalışmaların başlayacağına dair söylentilerin yayılması da bölgede yazlık almak isteyenlerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kumcağız

Kumcağız, Kerpe ve Kefken’e yürüme mesafesinde olması; tıpkı bu iki turistik belde gibi doğa harikası plajlara sahip olması ile dikkat çeken tatil lokasyonlarından birisi. Kumcağız Plajı 2 kilometre uzunluğunda ve plajı ikiye ayıran Kumcağız Deresi tarafından oldukça eşsiz bir doğal güzelliğe sahip. Bu doğal güzelliği yaz kış yaşamak isteyen ve İstanbul’a yakın bir lokasyonda yazlık sahibi olmayı düşünenler için belde gerçekten oldukça dikkat çekici. El değmemiş doğası henüz keşfedilen Kumcağız yazlık alırken yatırım getirisini de ön planda tutanlar için oldukça ideal bir seçim olacak yerlerden birisi.

Ağva

İstanbul’da doğası ile nam salmış, Batı Karadeniz’e doğru uzanan kıyı şeridi ile dikkat çeken ve adını veren konumu ile öne plana çıkan turistik bir belde. Ağva kelime olarak Latince’de, iki dere arasına kurulmuş köy anlamı taşıyor. Plajları, koyları ve dereleri ile ünlü olan Ağva keşfedilmiş bir lokasyon olsa da gerçekten şehirden kaçmak isteyenler için harika bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Ağva’da tatil yaptığınız sürece keyifle gezebileceğiniz doğal güzelliklerin sayısının fazlalığı ile sizi oldukça şaşırtabilir. Kurudere Şelalesi, Saklı Göl, Gürlek Mağarası, Göksu ve Yeşilçay Nehri bölgedeki doğal güzellikler. Bu kadar çok doğal güzelliğin bir arada olması sayesinde her mevsimde ve her tatilde size yeni keşifler yapma imkanı sunan Ağva, yazlık sahibi olmak isteyeceğiniz lokasyonlardan birisi. Ancak bu bölgenin çoktan keşfedildiğini ve bölgede bulunan yazlıkların değerlendiğini bilmeniz gerek.

Sapanca

Yazlık denildiği zaman ilk akla gelen denize yakın bir lokasyonda keyifli bir evdir. Ancak yazlık kavramı insanların beklentileri doğrultusunda şekillenebiliyor. Bir kaçış evi aradığınız zaman ve bu eve sahip olarak turizme bağlı yatırım değeri kazanması sizin için önemli ise son yıllarda Sapanca’nın oldukça gözde bir lokasyon olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sapanca Gölü’nün muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra kışın kayak yapmanın mümkün olduğu Kartepe’ye oldukça yakın bir yerde konumlanan Sapanca, yılın her mevsiminde tatil için kaçabileceğiniz özel bir lokasyon.

Şile

Oldukça popüler olan ve son yıllarda özellikle sezonda kalabalığı artan lokasyonlardan birisi olan Şile, yazlık almak isteyenlerin tercih edebileceği lokasyonlardan birisi. Ağva’ya yakın olduğu kadar Şile’ye de yakın olan Gürlek Mağarası’na buradan da yolculuk yapmak mümkün. Trekking rotası olarak çok fazla tercih edilen Gürlek Mağarası’nın yanı sıra Onbir Göller Vadisi, Hacılı Şelaleleri ve Kumbaba bölgede keşfedebileceğiniz güzellikler arasında yer alıyor. Hem manzarası hem de denizi ile güzellikleri bir araya getiren Şile, yazlık sahibi olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir lokasyon. Dilerseniz şehirden uzaklaşıp kafa dinleyebilir dilerseniz de bölgeyi keşfederek her yeni yolculukta doğanın muhteşemliğini yeniden keşfedebilirsiniz. Ancak Şile’nin de tıpkı Ağva gibi keşfedilmiş bir lokasyon olduğunu buradan yazlık aldığınız zaman sıfırdan değer kazanmış bir yazlık kadar kârlı olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Diğer Yazılar

Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Genç Tatilciler İçin Kerpe Bölgesindeki Tatil Alternatifleri

Genç Tatilciler İçin Kerpe Bölgesindeki Tatil Alternatifleri

Etiketler