İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmak istemeyecek ancak bambaşka bir dünyadaymış gibi hissettirecek yerler arayanlar için seçenekler hiç de az değil.

İstanbul’da yaşamak pek çok insan için gerçekten vazgeçilmez. Ancak bu vazgeçilmezlik zaman zaman insanların şehirden uzaklaşma ihtiyacı duymasına engel olmuyor. Bu nedenle de İstanbul’a mesafe olarak yakın ancak his olarak uzak olan lokasyonlar en ufak tatil fırsatında şehirden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği yerler halini alıyor. Özellikle şehrin gri renginin aksine doğadaki tüm renkleri buluşturan doğa harikaları insanların kendilerini dinlemek ve huzur bulmak için tercih ettikleri gezi rotalarının temelini oluşturuyor. Kocaeli sanayi şehri olsa da bu bölgede el değmemiş, sanayinin beton ve demir soğukluğunu almamış, insanı kendine hayran bırakacak doğa harikalarıyla İstanbulluların ilgisini çekiyor. Özellikle Kocaeli’nin genel sanayileşmesine inatla doğasını koruyan Kandıra ilçesi ve bu ilçeye bağlı sahil kasabaları unutulmayacak bir tatil deneyimi sunuyor.

Kerpe

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı olan bu sevimli sahil kasabası, sahip olduğu doğa harikaları ile dikkat çekiyor. Mavi bayraklı suları ile İstanbul ve Kocaeli gibi iki beton devinin yanında dikkat çeken Kerpe, doğa ile baş başa kalmak isteyen herkese kucak açıyor. Hem yaz hem de kış sezonunda keyifle zaman geçirebileceğiniz Kerpe’ye İstanbul’dan 2 saat süren bir araç yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Şahsi aracı olmayanlar için de İstanbul Harem’den kalkan Kandıra otobüsleri ve sonrasında yapılan kısa bir dolmuş yolculuğu ile Kerpe’ye ulaşım sağlanabiliyor. Farklı konseptte plajlarının yanı sıra meşhur kayalıklarıyla da ilgi gören Kerpe, Kocaeli’nin dikkat çeken doğa harikaları arasında yer alıyor. Kartal Kayalıkları ve Eski Kerpe Burnu buraya yolunuz düştüğü zaman mutlaka görmeniz gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Doğanın gücünün neler yapabileceğini gözlemek için Kartal Kayalıkları yakından incelemeyi sakın unutmayın. Binlerce yıldır sert rüzgarın ve deli dalgaların aşındırarak oluşturduğu falezlerin heykelsi görüntülerine yakından bakmayı ihmal etmeyin.

Kefken

Kerpe’nin komşusu, Kandıra’ya bağlı sahil kasabası da tıpkı komşusu gibi mavi bayraklı denizi ile tanınıyor. Kefken doğal bir liman olması, Karadeniz’de deniz ticaretinde önemli bir yer alması sebebiyle tarihi açıdan da oldukça değerli yapılara ev sahipliği yapıyor. Kefken Adası, Ceneviz plajından tekne ile ulaşılabilen ve yüzyıllara meydan okuyan Ceneviz surlarını hala koruyan mutlaka gezilmesi gereken bir Karadeniz adası. Adanın yakın zamanda turizm için ön plana çıkarılacak olması bu bölgeyi yatırım için de cazip hale getiriyor. Adanın yanı sıra bir dönem Osmanlı mimarisinde de kullanıldığı düşünülen taşların çıkarıldığı Pembe Kayalıklar da kamp yapmak ya da keyifli bir gün batımı izlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Su ile temas ettiğinde yumuşayan ancak kuruduğunda sertleşen bu kayaların adı ise gün batımı esnasında yoğunlaşan pembe renklerinden geliyor.

Kartepe

Kış turizmi denildiği zaman İstanbullular için artık ilk akla gelen seçenek olan Kartepe hem Sapanca’ya olan yakınlığı hem de kayak pistleri ile ilgi görüyor. Kar yağışının trafiği allak bullak ettiği ve insanların yaşamlarını zorlaştırdığı İstanbul’un aksine, Kartepe’de şömine başında sıcak içeceğinizi yudumlarken yağan karın verdiği huzuru hissetmek mümkün. Yaz ve sonbahar dönemlerinde çevresindeki Sapanca Gölü ve Maşukiye sebebiyle ilgi gören bu doğa harikası lokasyon, kış sezonunda da farklı aktiviteler yapmak; enerjisini kar keyfi yaparken boşaltmak ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için harika bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

Aygır Deresi

Kartepe’nin zirvesinden başlayan ve çeşitli kaynaklar ile desteklenen Aygır Deresi ve bu derede bulunan Maşukiye Şelalesi doğaya kaçış için ideal bir seçim olarak dikkatinizi çekecek. Bölgede bulunan balık restoranlarında keyifli bir yemek yerken, doğaya yaklaşmanın ve doğanın güzelliklerini keşfetmenin mutluluğunu yaşayabileceğiniz Aygır Deresi’nde Alabalık Vadisi mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı doğa ile buluşmak isteyen herkesin mutlaka gidip keşfetmesi gereken olağanüstü bir yer. İstanbul’a yakınlığı ve sanayi bölgesiyle neredeyse iç içe olması buranın havası ve doğası konusunda sizi yanılgıya düşürmesin. Park sit alanı olduğu için gerçekten şehrin gürültüsünden bunalanlar için kaçamak yapmaya uygun bir yer. Bölgenin hava kirliliğine ve beton rengine aşina olduktan sonra kendinizi bir anda yeşilin binbir tonu ile karşı karşıya bulacağınız park içerisinde piknik yapabilir, uzun doğa yürüyüşleri ile çevreyi keşfe çıkabilirsiniz. Kaya tırmanışı yapabilir, kanyonda yürüyüş yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Oldukça yeşil olan ve pek çok özel canlıya ev sahipliği yapan Ballıkayalar, 1995 yılından beri tabiat parkı statüsünde.

Kocaeli Yaylaları

Karadeniz’in meşhur yaylalarını deneyimlemeden önce Kocaeli yaylaları ile test sürüşü minvalinde bir gezi alabilirsiniz. Kocaeli’nin meşhur yaylaları arasında olan Kaya Üstü, Menekşe, İnönü, Kirazlı ve Kuzu yaylaları Karadeniz iklimine has özellikleri ile başlı başına özel bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyor. Kışın yaylalara çıkmak için hazırlıklı olmak gerekse de kar yağışının olmadığı dönemlerde bu yaylalarda gün batımını izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Macera tutkunları için 4x4 araçlarla gitmenin büyük keyif verdiği yaylalarda havanın her zaman soğuk bazı durumlarda da aşırı soğuk olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Diğer Yazılar

Kerpe'de Tatil Yaparken Katılabileceğiniz Aktiviteler

Kerpe'de Tatil Yaparken Katılabileceğiniz Aktiviteler

Yazlık Satın Almak Kârlı ve Mantıklı Bir Yatırım Olabilir mi?

Yazlık Satın Almak Kârlı ve Mantıklı Bir Yatırım Olabilir mi?

Otel Tatili Yerine Yazlık Tatili Yapmanın Farkları

Otel Tatili Yerine Yazlık Tatili Yapmanın Farkları

Etiketler