Kerpe, İstanbul ve Ankara’da yaşayanların en yeni şehirden kaçış rotası. Her geçen popülerleşen Kerpe’yi keşfetmek isteyenler, bölgede yapılacak aktiviteleri ve gezilecek yerleri önceden araştırarak ideal bir tatil planı yapabilirler.

Kocaeli’nin sanayiden nasibini almamış, yeşil doğasını korumuş ilçesi Kandıra’ya bağlı olan Kerpe, son yıllarda yükselişe geçen tatil lokasyonları arasında yer alıyor. Bölgenin doğal güzellikleri sadece yürüyüş yapmayı bile keyifli ve ilgi çekici bir aktivite haline getiriyor. Ölüdeniz sakinliğinde suları ile Karadeniz’i kıskandıracak güzelliğe sahip olan Kerpe aynı zamanda Ege ve Akdeniz’e kıyasla tuzsuz olan suyu ile de ideal bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Mavi bayraklı plajlarıyla Karadeniz’in deli dalgaları ve tehlikeli akıntıları olmaksızın yüzmeyi keyfe dönüştüren Kerpe, yeni keşfedilen ve popülerleşen bir lokasyon olması sebebiyle ön yargıyla yaklaşmanın kolay olduğu bir sahil kasabası. İnsanlar Kerpe’de sıkıcı bir tatil geçirebileceklerini düşünseler de aslında sezonda oldukça hareketli olan bu belde de yapılacak pek çok aktivite bulunuyor. Kerpe’nin İstanbullular ve Ankaralılar için yükselen bir yıldız olmasının en temel sebebi bu lokasyonda daha sakin, keşif dolu ve huzurlu ama sıkıcı olmayan bir tatil yapmanın mümkün olması. Şehrin yorucu havasından, yoğun trafiğinden ve kaosundan uzaklaşırken bir an bile sıkılmanıza izin vermeyecek Kerpe aktivitelerini sizler için listeledik.

Bisiklete Binmek

Böyle muhteşem bir doğa harikasını ziyaret ettiğiniz zaman karbon ayak izinizi bırakmayı bir an bile istemeyeceksiniz. Bu nedenle Kerpe’de bisiklet kiralamak ve bölgeyi bisikletle keşfe çıkmak oldukça popüler bir aktivite. Farklı koylar keşfetmek, Eski Kerpe Burnu trekking rotasında bisikletle dolaşmak keyifli bir deneyim olacaktır.

Sörf Yapmak

Türkiye’nin 3 yanı sularla çevrili olsa da sörf daha çok yüksek dalga boyuna ihtiyaç duyan bir spor olduğu için okyanuslarda yapılıyor. Ancak ülkemizde de en azından başlangıç seviyesinde sörf yapacaklara hitap eden sörf okulları bulunuyor. Kerpe’de bulunan sörf okulunda keyifli bir zaman geçirirken aynı zamanda yeni bir spor deneyimlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Sörf yapmaktan çekinenler için de SUP kiralamak ve sahilin kalabalığından biraz uzaklaşmak mümkün. Kerpe’de denizin 100 metreye kadar derinleşmediği plajlar var. Bu plajlardan birindeyseniz SUB kiralayarak dilediğiniz kadar açılıp, ıssız ve sakin denizin ortasında güneşlenebilirsiniz.

Kartal Kayalar

Kerpe’nin doğal güzelliklerinden birisi olan Kartal Kayalar, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Burada kaya tırmanışı gibi adrenalin dolu bir macera sizi beklemiyor. Binlerce yıldır rüzgar ve dalgaların kavgasına maruz kalan kayaların heykelsi bir görünüme kavuşmasına şahit olmak için Kartal Kayalar’a mutlaka gitmelisiniz. Burada çayınızı kahvenizi yudumlarken gün batımını izlemek yapılacaklar listenizde yer alması gereken aktivitelerden birisi.

Bir Ayağınız Kefken’de Olsun: Pembe Kayalar

Kerpe ile Kefken yürüme mesafesinde iki sahil kasabası. Bu mesafedeyken Kefken’i gezmeden gitmek kesinlikle yanlış bir seçim olur. Kefken’de sizi bekleyen iki doğa harikası var. İlki Pembe Kayalar. Adını gün batımında pembe rengin en güzel tonlarını yansıtmasından alan bu kayalıklardan çıkan taşların Osmanlı mimarisinde de kullanıldığı düşünülüyor. Kefken’de denize girmek, fotoğraf çekmek ve gün batımını izlemek için mutlaka gitmeniz gereken yerler listesinde, liste başı olan bu doğa harikasını mutlaka görmelisiniz.

Kefken Adası

Kefken’de bulunan Cebeci Plajı’ndan kiralayacağınız bir tekne ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz Kefken Adası sizi her anlamda büyüleyecek. Adada hizmet alabileceğini hiçbir işletme olmadığı için hazırlıklı gitmenizde fayda var. Dilerseniz bu adada kamp yapabilirsiniz, ıssız koylarında denize girebilir ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle sezonda Kerpe ve Kefken’in kalabalık olduğu dönemlerde bu aktivite sakinlik arayışında olanlar için paha biçilmez bir imkan sunuyor.

Olmazsa Olmaz Yüzmek

Kerpe sahili mavi bayraklı suları ile Karadeniz’e nispet yaparken bu plajlarda yüzmemek kesinlikle olmaz. Kerpe’de yüzebileceğiniz pek çok farklı koy var. İşletmesi olan plajlarda şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün. Bu plajlarda ayrıca tuvalet ve duş imkanı olduğunu da unutmayın. Kerpe ile Kefken arasındaki Miço Koyu’nda hizmet veren Kadınlar Plajı, adından da anlaşılacağı üzere sadece kadınlara hizmet veriyor. Halk Plajı uygun fiyatları ile her kesime hitap ederken, Betonarme zemin üzerine serilen kumlarla çocuklu aileler için pek uygun bir seçim olmayan Sosyete Plajı ise nispeten daha yüksek fiyatlarla şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir lokasyon.

Acarlar Longozu

Longoz ormanlarının nadir olması Kerpe yolculuğunuzu biraz daha anlamlı kılacak. Bölgeye yaklaşık 1 saatlik mesafede Acarlar Longozu bulunuyor. Yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğundaki longozu görmeden Kerpe tatilini sonlandırmamanız gerek. Longozun koruma altında olması sebebiyle sadece 750 metrelik bir kısmında yürümeye müsaade ediliyor. Kumul tepeler, göller, bataklıklar ve suya batan ormanlardan oluşan bu özel ekosistem akarsuların deniz ile birleştiği noktalarda set oluşması ile birlikte gerçekleşen su baskını sonucunda ortaya çıkıyor. Longozların en keyifli yanı ise açan nilüfer çiçeklerini yakından görmek. Nilüferlerin çiçek açmış hallerini görmenin mümkün olduğu aylarda yani mayıs ayından ekim ayına kadar olan sürede buraya gelirseniz açmış çiçekleri görmenin keyfini de yaşayabilirsiniz. 


Diğer Yazılar

Bir Yazlık Satın Almak mı Yoksa Sezonluk Kiralamak mı Mantıklı

Bir Yazlık Satın Almak mı Yoksa Sezonluk Kiralamak mı Mantıklı

Hafta Sonu Kaçamağı İçin İstanbul Çıkışlı Gezi Planı

Hafta Sonu Kaçamağı İçin İstanbul Çıkışlı Gezi Planı

Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Etiketler