Yazlık sahibi olarak elde edeceğiniz avantajlar sayesinde yaptığınız seçimden bir ömür boyu memnun kalabilirsiniz.

Mülk satın almak her zaman avantajlıdır. Yatırım yapmanın pek çok farklı yöntemi olsa da uzun vadede yüksek ve risksiz kazanç elde etmenin en iyi yöntemlerden birisi yatırımı gayrimenkule yapmaktan geçer. Borsa, döviz ve emtia yatırımları kendi içlerinde risklere sahiptir. Gayrimenkul satın almak ise pek çok riski minimize etmenin yanı sıra aynı zamanda kullanım hakkı da tanıdığı için kişiye çok sayıda avantaj sağlar. Yazlık sahibi olmanın avantajları bakış açısına göre değişebilir. Maddi ve manevi olarak kategorilere ayırabileceğimiz bu avantajlar sayesinde hem kazanç sağlamak hem de yeni ve keyifli bir konfor alanı yaratmak mümkündür.

Yazlık Sahibi Olmanın Yaşam Şekline Sağladığı Avantajlar

Yazlık sahibi olmak temelinde bir mülk edinme ve yatırım yapma fikrini barındırsa da bunlardan çok daha fazlasına sahiptir. Mülk sahibine oldukça önemli bir özgürlük sunan mülkiyet hakkı tatil yapma fikrinin çok daha keyifli olmasına yardımcı olur.

Bir otelde ya da tatil köyünde kaldığınız zaman;

Dostlarınızı çağıramaz,
Evcil hayvanlarınızı çoğu zaman yanınızda götüremez,
Otelde sizinle birlikte kalan insanlarla aynı sosyal çevreyi paylaşır,
Tatilinizi uzatmak ya da kısaltmak istediğiniz zaman çeşitli sorunlar yaşar,
Otel odanızın balkonunda ayaklarınızı uzatıp keyif yapmak yerine pek çok insanın kullandığı ortak alanlarda vakit geçirmeye zorlanırsınız,
Bir odada olmanın zorluklarının yanı sıra aidiyet sağlamadığınız bir yerde yeni anılar yaratmakta da zorlanabilirsiniz.

Özetle otel ya da benzeri bir yerde konaklama özellikle de keyfine ve özgürlüğüne kendi bakış açıları odağında düşkün olan insanlar için kısıtlayıcı olabilir. Bu nedenle yazlık sahibi olmanın sağladığı avantajları değerlendirirken ihtiyacınız olan özgürlüğün ne düzeyde olduğuna ve ne kadar önem arz ettiğine bakmak zorundasınızdır.

Yazlık sahibi olmak size yeni bir sosyal çevre sağlar. Tatil kasabalarında komşuluk ilişkilerin günümüzün modern şehirleri ile kıyaslandığında çok daha samimi ve keyiflidir. Yılın belirli zamanlarında görmek için heyecanlandığınız insanlar olması, yeni insanlarla samimi ilişkiler kurmak, güvenebileceğiniz insanlarla tanışmak size bir otel asansörü merhabalaşmasından çok daha iyi hissettirecektir.

Mülk sahibi olmanın bir diğer avantajı da tercihinize bağlı olarak istediğiniz zaman tatil yapma özgürlüğüne sahip olmanızdır. Bu özgürlük sizi resmi tatil dönemlerinde, insanların yıllık izin kullandığı ya da tatil birleştirdiği zamanlarda rezervasyon çılgınlığından kurtarır. Yoğun dönemlerde otellerin doluluk oranlarının oldukça yüksek olması hizmet kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Şehrin koşturmacasından kaçıp yüksek kapasiteli bir otelde kalabalık içinde olmanın stresi ile tatil yapmak da pek çok insan için yorucu bir deneyimdir. Bu nedenle zaman zaman otel tatili yapmak isteseniz bile tarih seçiminde çok daha özgür olabilirsiniz. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz bir yazlığa sahip olmak en azından pek çok insanın tatile çıktığı milli ve dini bayramlarda kaçacak keyifli bir konfor alanına sahip olmak demektir. Rezervasyon stresinin yanı sıra doluluk oranı ile doğru orantılı artış gösteren fiyatlardan da etkilenmeden tatilinizi planlayabilirsiniz.

Yazlığınız yaşadığınız şehre çok uzak değilse yılın her döneminde tatil organizasyonu yapabilir, küçük hafta sonu kaçamakları ile kışın stresli ve yorucu havasından istediğiniz zaman uzaklaşabilirsiniz. Yılbaşı partisini yazlığınızda organize edebilir, sevdiklerinizin özel kutlamaları için ufak planlamalar yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken konaklama masraf kalemi olmayacağı için zevklerinize daha çok bütçe ayırabilir ya da tasarruf edebilirsiniz.

Yazlık Sahibi Olmanın Maddi Avantajları

Yazlık satın almanın pek çok avantajından yukarıda bahsettik. Bu bahsettiklerimiz yaşam kalitenize ve konforunuza doğrudan etki eden avantajlardı. Yazlık satın alırken ayrılan bütçeleri göz önünde bulundurduğumuz zaman avantajları bir de maddi açıdan değerlendirmekte fayda var.

Yazlık satın almayı bir yatırım olarak gördüğünüz zaman orta ve uzun vadede kazanç elde edebileceğinizi mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle de lokasyon, imkanlar ve konut konforu açısından kapsamlı bir değerlendirme yaparak yazlık satın almak daha doğru olacaktır. Özellikle denize kıyısı olan kasabaların zamanla popüler birer turistik beldeye dönüştüğü ülkemizde yazlık almak iyi bir yatırımdır. Türkiye’nin dört bir yanından kültürel ve tarihi mirasların; doğal güzelliklerin ve eşsiz manzaraların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu şartlar dahilinde yazlık satın almak uzun vade hem yerli hem de yabancı yatırımcılara yüksek yatırım dönüşü ile satış yapma imkanı sunar.

Eğer aldığınız yazlığı gerek duymadıkça satmak niyetinde değilseniz ya da ne kadar değerleneceği sizin için satın alma sürecinde net bir kriter değilse yazlık sahibi olmanın kısa vadede getirdi maddi avantajlardan bahsedebiliriz. Eğer yılın her gününü yazlıkta geçirmek gibi bir niyetiniz yoksa hatta sezonda bile çok uzun süre tatil yapma fırsatı bulamayacaksanız ya da yeni yerler keşfetmek için seyahatlere çıkmayı seviyorsanız yazlığınızı kiralayabilirsiniz. Sezonluk, haftalık ya da günlük kiralama seçenekleri ile sahip olduğunuz yazlık üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Bu gelir size yeni bir birikim yapma şansı verir daha iyisi her zaman yapmak istediğiniz seyahatler için bütçenizi de yazlığınızdan elde ettiğiniz gelir ile oluşturabilirsiniz.

Bir yazlık sahibi olmanın getireceği pek çok avantajdan bahsetmiş olsak da bu avantajlara sahip olmak için doğru yazlığı seçmeniz önemlidir. Ulaşılabilir bir lokasyonda, temiz bir doğaya sahip, iç ve dış yapısı kaliteli bir yazlık sahibi olursanız tüm bu avantajlar sizin için de geçerli olacaktır.

Diğer Yazılar

Türkiye Yazlık Satın Almak İçin En Uygun İkinci Ülke

Türkiye Yazlık Satın Almak İçin En Uygun İkinci Ülke

Otel Tatili Mi Yazlık Sahibi Olmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Otel Tatili Mi Yazlık Sahibi Olmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Bir Yazlık Sahibi Olmak İsteyeceğiniz 6 Turistik Belde

Bir Yazlık Sahibi Olmak İsteyeceğiniz 6 Turistik Belde

Etiketler