Karadeniz pek çok insan ürkütücü dalgaları ve akıntıları ile ünlü olsa da aslında sahil boyunca göreni kendisine aşık edecek doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Ülkemizde yaz tatili, deniz, kum ve güneş denince Ege ve Akdeniz sahilleri akla gelmektedir. Ancak pırıl pırıl suyu, mavi bayraklı plajları ve toplamda 1700 kilometre sahil şeridi ile Karadeniz bölgesi önemli plajlara sahip. Yaz aylarında Ege ve Akdeniz sıcağından hoşlanmayan kişiler ya da yeni bir yerlere gitmek isteyenler için Karadeniz mutlaka uğranması gereken yerlerin başında geliyor. Yeşil ormanların ve masmavi denizin bir araya geldiği Karadeniz’in benzersiz plajları görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Kandıra – Kocaeli

Kocaeli’nin küçük bir ilçesi olan Kandıra doğal güzellikleri ile özellikle şehrin kalabalığından sıkılmış ve bunalmış İstanbulluların uğrak noktalarından bir tanesi. Her geçen gün bölgeyi ziyaret edenlerin sayısı artış gösterdiği için Kandıra’ya bağlı Bağırganlı, Kefken, Kerpe ve Kumcağız gibi lokasyonlar her daim canlı oluyor. Bir sürü küçük koyların yer aldığı Bağırganlı ve deniz ile doğanın iç içe geçtiği ve harika manzaralar sunan Kefken özellikle sakinlik arayanların mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor. Kefken’de yer alan Pembe Kayalar hem deniz severlerin hem de doğa fotoğrafçılar için biçilmiş kaftan. Güneşin batışı esnasında pembe rengini alan Pembe Kayalar her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Kefken’den yürüyerek 5 dakikalık mesafede bulunan Kumcağız Koyu özellikle küçük çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Sığ denizi sayesinde güvenli bir yüzme ortamı sağlayan koy uzun plajıyla hafta sonu kaçamakları için ideal yerlerden bir tanesi.

Giresun - Beygir Kumu Plajı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde yer alan Beygir Kumu Plajı, Akdeniz bölgesinin plajlarını aratmıyor. Her ne kadar Giresun’da denize girilecek farklı plajlar olsa da bunların başında Beygir Kumu Plajı gelmektedir. Yer altı suları bu bölgeden denize karışmaktadır. Bu nedenle bölgenin suyu oldukça serindir. Plaj, büyük bir falezin altında yer almasından dolayı inanılmaz bir manzara sunuyor. Tirebolu’da sahil boyunca uzun bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Bu yürüyüş parkuru spor sevenler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Karadeniz’de meşhur plajlarının önemli bir kısmı Tirebolu’da bulunuyor.

Kastamonu - Gideros Koyu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan Gideros Koyu az bilinen, tenha lokasyonlardan bir tanesidir. Özellikle yeşil doğa mavi denizin bir arada bulunduğu bir yerde tatil yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Gideros Koyu’nda otel, pansiyon ve kamp gibi farklı konaklama alternatifleri bulunuyor. Denizin etrafında bölgelere göre daha dalgasız olduğu bölge aynı zamanda Kastamonu mutfağından bandıma, ala pilav, omaç çorbası ya da köle hamuru gibi birbirinden lezzetleri denemek mümkün.

Sinop - Antik Plaj

Sinop, Karadeniz’de denize girilebilecek en çok plaja sahip lokasyonlardan bir tanesi. Hem Doğu Karadeniz hem de Batı Karadeniz ikliminin göründüğü bölgede yer alan Antik Plaj aynı zamanda en ok ziyaretçi alan yerlerin başında gelmektedir. Sinop’un merkezinde bulunan Antik Plaj, Karadeniz’in en güzel plajlarından birisi olarak kabul ediliyor. Ayrıca plaj artık müze olarak hizmette olan Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi’ne 4 kilometre, Sinop Kalesi’ne ise 7 kilometre mesafede. Yine Sinop’ta yer alan Boztepe Burnu da tatil severler için iyi bir alternatiftir. Sinop’ta altın rengi plajların yanı sıra tarihi sevenlerin gözlerini alamayacağı Sinop Etnografya Müzesi, İnceburun Deniz Feneri, Hamsilos Koyu, Balatlar Kilisesi gibi farklı yerler de bulunmaktadır. Türkiye’nin en mutlu şehri olan Sinop’ta yer alan Akliman’da Sinop’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 9 kilometre mesafede olan Akliman sakinlik arayanlar için biçilmiş kaftan.

Amasra - Büyük Liman Plajı

Büyük Liman Plajı, Amasra’da hem şehir merkezine yakın olmak isteyip hem de Karadeniz’in keyfini çıkarmak isteyenlerin ilk tercihi. Amasra’nın merkezinde yer alan plaj özellikle Haziran ve Eylül ayları arasında oldukça popüler olan Büyük Liman’da ücretli olarak şezlong şemsiye hizmetleri bulunuyor. Plaja giriş, giyinme kabinleri ve duşlar ise ücretsiz. Plajı konumunun merkezi olması nedeniyle etrafta bolca market ve restoran yer alıyor. Biraz kalabalıktan uzaklaşmak ancak hala merkezde kalmak isteyenler Direkli Kaya’yı ziyaret ediyor. Cenevizliler tarafından yapılan ve deniz feneri olarak kullanılan Direkli Kaya 7 metre yüksekliğinde. Etrafı kayalık olan bölgede adrenalin severler kayalıklardan atlayarak denizin keyfini çıkarıyor. Merkezden uzaklaşmak ve sakin bir yer arayanlar içinse Çakraz, Bozköy, Akkona ve İnkum gibi koylar bulunuyor.

Şile - Sardala Koyu

Sardala Koyu, Türkiye’nin Phuket Adası olarak bilinmektedir. Ağva, Kefken’in ortasında yer alan Bağırganlı Köyü yakınlarındaki Sardala Koyu’nda bulunan küçük adacıklar, mağaralar, kanyonlar ve iç göller bölgeye gelenleri kendine bağlıyor. Koyda 100 ve 200 metrelik 2 adet plaj bulunuyor. Burada yer alan Malkaya Koyu, Cennet Mağaraları ve Kale Göl macera sevenleri kendine çekiyor. Bağırganlı Köyü’ne yaklaşık 5 kilometre mesafede olan koy özellikle kamp tatili yapmayı sevenlerin uğrak noktalarından bir tanesi. Alternatif olarak Şile’nin biraz ilerisinde bulunan Akçakese Köyü de özellikle sığ deniz severlerin tercih ettiği bir yer. Sahil boyunca uzanan koylar, merkezden uzak ve tenha yerler arayanlar için biçilmiş kaftan. Şile’ye gidenlerin uğramamadan gelmesi gereken yerlerden bir tanesi de Şile Feneri. Türkiye’nin en geniş gövdeye sahip deniz feneri olma özelliğini taşıyan fener aynı zamanda dünyadaki aktif deniz fenerlerinin en büyük ikincisi.

 

Diğer Yazılar

Türkiye Yazlık Satın Almak İçin En Uygun İkinci Ülke

Türkiye Yazlık Satın Almak İçin En Uygun İkinci Ülke

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Etiketler