Tatil kavramı günümüzde konforlu 5 yıldızlı oteller, sınırsız yiyecek ve içecek menüleri, konforlu tatil köyleri ya da çeşitli turlarla ifade ediliyor olsa da aslında pek çok insanın aklında bir yazlığa sahip olmanın nasıl olacağı sorusu olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Bu sorunun ortaya çıkmasının birkaç temel nedeni var. Bu nedenleri incelerken aynı zamanda yazlık tatili yapmanın otel tatiline göre nasıl farkları olacağını da gözden geçirmek daha doğru sonuca ulaşmamıza yardımcı olacak.
 

Mülkiyet mi Yuva mı?

Konar göçer toplumlardan yerleşik hayata geçiş sürecinin nedenlerine baktığımız zaman otel ve yazlık farkını daha net görebiliriz. Elbette insanların sadece tatil yapmak için yaptıkları bu seçimi bu kadar felsefi boyutta incelemek yorucu gelebilir ancak yine de mülkiyet ihtiyacının toplumsal bir değer olduğunu ve yetiştirilme tarzımızla doğrudan bağlantılı olduğunu unutmamak önemlidir. Z kuşağının mülkiyet isteği azalsa da bir yuvaya sahip olma güdüsünü ortadan kalktığını söylemek doğru değildir. İnsanların kendilerini evlerinde hissetmek istemelerinin, konfor aramalarının ve yaşadıkları alanları kendilerine ait olacak şekilde düzenlemelerinin en temel nedeni kendi alanlarını yaratmaktan keyif almalarıdır. Dünyanın en lüks otelinde 1 hafta tatil yapma fikri herkes için oldukça cazip olsa da o odanın içerisinde benliğinize dair hiçbir detayın olmaması günün sonunda orayı sadece temel barınma ihtiyacının karşılandığı bir alan haline getirir. Bu noktada da yazlık tatili yapmanın kendine has avantajları ortaya çıkar.

 

Misafir mi Ev Sahibi mi?

Bir otel odasında, gemi yolculuğundaki kamarada ya da tatil köyündeki süper lüks villada her zaman misafir olursunuz. Sizden öncekiler ve sizden sonrakiler gibi belirli bir süre için o alanı barınma ihtiyacınız için kullanırsınız. Oysa bir yazlık sahibi olduğunuz zaman ev sahibi olmanın kendine özgü tüm konforunu rahatlıkla yaşayabilir ve kendi evinizin tadını çıkarabilirsiniz. Bir ev sahibi olarak sevdiklerinizi misafir edebilir ve evinizde özel anılar yaratabilirsiniz. Hafta sonu için ufak bir tatil kaçamağı yapmaya karar vermek istediğiniz zaman yaşadığınız şehre yakın yerde bir yazlığa sahip olmak size büyük bir avantaj sağlar. Otel arama, yorum okuma, rezervasyon yaptırma ve bazı dönemlerde boş yer bulma gibi dertleriniz ortadan kalkar. Canınız istediğiniz anda hazırlanıp evinize kafa dinlemek için gidebilirsiniz.

Konfor ve Konfor Alanı

Konfor ve konfor alanı kavramları ilk bakışta çok benzer gözükse de aslında farklı duyguları ve durumları ifade etmek için kullanılırlar. Konfor uzandığınız yatağın, başınızı koyduğunuz yastığın, ayaklarınızı bastığınız halının size yaşattığı hisler olarak tanımlanabilirken; konfor alanı kendi yaşam alanınızda kendinizi özgür, rahat ve güvende hissetmenizi tanımlar. Bu nedenle otel tatili yerine yazlık tatili yapmak uzun vadede kendinizi daha rahat ve güvende hissetmenize yardımcı olacaktır.

Farklı Bir Bakış Açısı: Yatırım

Mülkiyet sadece kişisel güvenlik ve konfor alanı ile ilgili değildir. İnsanlar bunlara sahip olurken aynı zamanda geleceklerini güvence altına alacak yatırımlar yapmak için de mülk sahibi olmayı tercih ederler. Bir yazlık sahibi olduğunuz zaman yine de dilediğiniz otelde ya da tatil köyünde konaklayabilirsiniz. Ancak yazlık sahibi olmanın maddi getirilerinden de yararlanmaya devam ederek ekonomik anlamda avantaj elde edersiniz. Devremülk mantığı ile kullanmayacağınız dönemlerde yazlığınızı kiraya verebilir ya da uzun vadede satarak çok daha fazla kar elde edebilirsiniz. Tatil yaparken geleceğinizi garantiye almak oldukça rahat hissettirecektir.

Yeni Bir Sosyal Çevre

Otel tatili yaparken insanlardan olabildiğince izole olmak ilk etapta keyifli gelebilir. Ancak uzun bir tatilde insanlardan uzaklaşmak tahmin edildiği kadar keyifli olmayacaktır. Yazlık tatili yaparken çevredeki diğer yazlık sahipleri ile yeni bir sosyal ortam kurabilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Yazlık arkadaşlarının en güzel yanı ise herkesin kafa dinlemek ve huzur bulmak için geldiği bir ortamda sosyal ilişkilerin olumsuz yanlarından olabildiğince uzaklaşarak sosyalleşebilmektir. Çocuklu aileler için de yazlık tatili yapmak çok daha konforlu olacaktır. Çocuklar keşfetmeye, belirli bir alanda sıkışıp kalmamaya ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Bir otel odasında kalmak çocuklar için rüya tatili kavramına oldukça uzaktır. Yazlık tatilinde ise çocuklar akranları ile sosyalleşebilirler, tatile gitmenin heyecanını daha güzel bir şekilde yaşayabilirler.

Yakın Dostalarınızdan Uzak Kalmazsınız

Her ne kadar üzücü bir durum olsa da maalesef evcil hayvan kabul eden işletmelerin sayısı oldukça az. Bu durum evcil hayvan sahiplerinin tatil planlarını yaparken pek çok sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Birlikte yaşamaya alıştığınız dostunuzu bir başkasına emanet etmek ya da mutlu olup olmayacağından emin olamadığınız bir pansiyonda kalmasına izin vermek tüm tatiliniz boyunca aklınızın onda kalmasına ve elbette vicdani sorgulamalar yapmanıza neden olabilir. Yazlık tatilinin en güzel yanlarından birisi de koşulsuz sevgi ile size bağlı olan dostlarınızı yanınızdan ayırmak zorunda kalmadan gönül rahatlığı ile tatil yapabilmektedir. Tüm bu nedenlere bakıldığı zaman yazlık tatili yapmanın çok daha fazla özgürlük sunduğunu, avantajları olduğunu söylemek mümkün. Elbette otel tatili yapmanın da duruma ve zamana göre artıları olabilir. Ancak bir yazlık sahibiyken de istediğiniz otelde istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Hayalinizdeki Yazlık Evi Bulmak İçin İpuçları

Hayalinizdeki Yazlık Evi Bulmak İçin İpuçları

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Bir Yazlık Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler İçin 5 Lokasyon

Otel Tatili Yerine Yazlık Tatili Yapmanın Farkları

Otel Tatili Yerine Yazlık Tatili Yapmanın Farkları

Etiketler