Her insanın hayallerini süsleyen bir ev vardır. Bu durum yazlık evler için de geçerlidir. Kimi insan denize sıfır bir yazlık ev hayal ederken kimisi daha sessiz, doğa ile iç içe bir lokasyonda yazlık ev tercih eder. Herkesin hayalindeki yazlık evi bulmak için mutlaka değerlendirilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler uzun vadede seçiminizin ne kadar size uygun olduğunu ve sizi ne derece mutlu edeceğini belirler. İlk etapta sizi heyecanlandıran ve hayallerinizi yansıtan bir yazlık evi uzun vadede konforlu bir şekilde kullanamadığınız zaman pişmanlık yaşayabilirsiniz. Pişmanlıklara engel olmak hem aileniz hem de kendiniz için uzun vadede mutlu edecek bir yazlık ev sahibi olmak için bahsedeceğimiz noktalara özellikle dikkat etmelisiniz.

Mesafeleri Göz Önünde Bulundurun 

Her insan yazlık lokasyonlara yakın yaşamak zorunda olmasa da yazlık seçiminde ideal olan mümkün olduğunca az mesafede yer alan yerleri tercih etmektir. Bir yazlığa sahip olmanın en büyük avantajı fırsat bulduğunuz ya da canınız sıkıldığı anda üzerine çok da kafa yormadan gidebileceğiniz bir yerinizin olmasıdır. Saatlerce sürecek yolculukların sonunda ulaşabileceğiniz bir yazlık uzun vadede sizin için doğru bir çözüm olmaz. Ülkemiz bu açıdan yazlık almak isteyenler için en şanslı lokasyonlara sahiptir. Yazlık denildiği zaman ilk akla gelen yazlığın denize yakın olmasıdır. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde belirli bir mesafe kat etmek suretiyle denize kıyısı olan yazlık sahibi olmanın mümkün olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca yazlık fikrinin doğrudan deniz tatili ile bütünleştirilmesinin yanlış olduğunu bir göl kenarında, doğası ile hayran bırakan bir orman ya da yaylada da yazlık sahibi olabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Seçtiğiniz Lokasyonun İmkanlarını Değerlendirin Doğru lokasyon seçimi ilk adımda erişilebilir olmalıdır ancak kolay erişebildiğiniz her lokasyon ne yazık ki doğru değildir. Kısa süreli tatillerde ihtiyacınız olacağını aklınıza bile getirmediğiniz pek çok işletme ya da kuruma uzun vadeli tatillerinizde ihtiyaç duyabilirsiniz. Hastane ya da en azından sağlık ocağı, karakol, alışveriş merkezi gibi ihtiyaç halinde büyük önem kazanan yerlerden oldukça uzak mesafede bir yazlık birkaç ay sürecek tatiller için ideal olmayacaktır. Ayrıca bu yapıların yazlığın değerini arttıracağını ve uzun vadeli bir yatırım fikrinde ön planda olacağını unutmamak gerekir. Sadece 4x4 araçlarla gidilebilen bir yaylada yazlık alırken bu bölgenin imkanlarına hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde doğası ve mimarisi ile sizi kendine hayran bırakan yazlığınız uzun vadede sorunlarınıza çözüm sunamayan atıl bir yatırıma dönüşebilir.

Yaşam Tarzınızı Ön Planda Tutun

Yazlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de seçtiğiniz yapının, lokasyonun ve bölgenin beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamasıdır. Karadeniz sahillerinde bir yazlığı çok beğenmiş olabilirsiniz ancak bu sahillerde yüzmenin dezavantajlarını mutlaka göz önünüzde bulundurmanız gerekir. Özellikle çocuklu aileler için akıntıları ve dalgaları ile meşhur olan Karadeniz sahilleri ilk bakışta doğru bir seçenek olmayabilir. Karadeniz sahilleri sizin için hem lokasyon hem de imkanlar açısından biçilmiş kaftansa Kefken, Kerpe, Kumcağız gibi sahillerinde yüzmenin oldukça güvenli olduğu; doğal liman olmaları sebebiyle sakin ve sığ sulara sahip lokasyonları göz önünde bulundurabilirsiniz. Yaşam tarzınızın getirdiği zorunlulukları yerine getiren ancak size hayallerinizi de sunacak bir yazlığı yeterince araştırdıktan sonra rahatlıkla bulabilirsiniz.

Beklentilerinizi Belirleyin

Hayalinizdeki yazlık evi bulmak için dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de bu evin beklentilerinizi ne kadar karşıladığıdır. Çocuklarınız varsa kolay erişilebilir, güvenilir bir havuz yazlık eviniz için önemli ve konforlu bir detay olacaktır. Şahsi bir havuza sahip olan yazlık evler bütçenizi aşıyorsa siteleri değerlendirebilirsiniz. Eğer doğa içerisinde bir yazlık istiyor, biraz sessizlik arıyorsanız müstakil bahçeli seçenekler sizin için daha uygun olacaktır. Tatilinizde denize girmek olmazsa olmazlarınız arasında yer alıyorsa yazlık seçimini yaparken, bölgedeki sahilleri araştırmak da öncelikleriniz arasında yer almalıdır. Çocuklu aileler için çocuklarının sosyalleşebileceği, tek başlarına kaldıklarında güvende olabilecekleri siteler ön plana çıkar. Site seçimi yaparken de çocuklar için oyun alanları olduğundan, havuzun güvenliğinden ve genel site güvenliğinden emin olmak beklentileriniz açısından büyük önem taşır.

Bütçenizi Belirlerken Tadilat İsteklerinizi Gözden Geçirin

Hayalinizdeki yazlık evi bulduğunuzu düşünüyorsunuz ama tam olarak hayallerinizi gerçekleştirmek için biraz tadilat yapmaya ihtiyacınız var. Bu oldukça kritik ve üzerine düşünülmesi gereken bir durumdur. Siz yazlık evinizi seçerken tadilatları hayal edip anlık bir karar verebilirsiniz ancak günün sonunda talep edeceğiniz tadilatlar bütçenizi aşabilir ya da tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir. Bir yazlık satın alırken unutmamanız gereken tatillerinizi tadilat gürültüsünde geçirmek istemeyeceğinizdir. Evinizi seçerken yaptırmak isteyeceğiniz tadilatlar hakkında biraz araştırma yapmalı, bütçenizi göz önünde bulundurmalı ve kararınızı bu bilgiler doğrultusunda vermelisiniz. Aksi takdirde hayallerinizdeki yazlık bir anda kabusunuz olabilir ve tüm tatillerinizi sıkıntı içerisinde tadilat peşinde koştururken ve bütçenizi zorlamanın stresini yaşarken geçirebilirsiniz.

 

 

Diğer Yazılar

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

Kış Aylarında Bile Hafta Sonu Kaçabileceğiniz Hayatın Devam Ettiği Tatil Beldeleri

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

İstanbul’a Yakın Yazlık Yerleri

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Etiketler