Yazlık sahibi olmak konforlu bir tatil yapmak için oldukça doğru bir tercihtir. Ancak elde edeceğinizin konforun anlamlı ve sürdürülebilir olması için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Yazlık seçerken önemli olan bir noktayı atladığınız zaman seçiminizin yanlış olduğunu belki de ilk tatilinizde belki de birkaç yıl sonra fark edersiniz ancak nihayetinde yanlış seçiminiz ile başlasa kalmak zorundasınızdır. Hem bir yatırım aracı hem de şehirden kaçış planı olarak kullanacağınız yazlığınızı satın almadan önce en temel unsurlara dikkat etmeyi ve planlamanızı doğru bir şekilde yapmayı kesinlikle unutmayın. Önünüze gerçekten harika bir fırsat çıktığını düşündüğünüz anda bu fırsatı objektif bir şekilde değerlendirmek için gerekirse güvendiğiniz insanlara danışmaktan çekinmeyin. Yazlık satın alırken acele karar vermek ya da baskı altındayken seçim yapmak size çoğu zaman yanlış tercih yaptıracak davranış biçimleridir. Özellikle sık gayrimenkul alan biri değilseniz ya da gayrimenkul yatırımları ile ilgili bir profesyonelliğiniz yoksa duygularınıza kapılarak da yanlış seçimler yapabilirsiniz. 

Keyifli zaman geçirmeniz, geleceğiniz için iyi bir yatırım yapmanız ve tatil konforunuzu arttırmanız için bir yazlık atın almadan önce dikkat etmeniz gereken 5 önemli noktayı sizler için bir araya getirdik.  

Lokasyon Seçimi 

Yazlık seçimi yaparken lokasyon ilk olarak değerlendirmeniz gereken unsurdur. Lokasyonun farklı açılardan değerlendirmesini de mutlaka yapmanız gerekir ve diğer maddelerde bundan detaylı olarak bahsedeceğiz ancak ilk etapta tüm bunlardan bağımsız lokasyon seçimi hakkında bilmeniz gerekenlere odaklanalım. Öncelikle yazlığın lokasyonu sizin için uygun olmalıdır ve ihtiyaçlarınıza cevap vermelidir. Burada temel ihtiyaçlardan ziyade tatilden beklentilerinizden bahsetmek daha doğru. Sakin bir tatil mi sizin için değerli yoksa tatilin enerjisi ile birlikte hareketli günler geçirmeyi planlıyorsunuz? Deniz sizin için olmazsa olmaz mı yoksa konforlu ve huzurlu bir havuz kenarında esen rüzgarı, çıkan dalgayı, etraftaki diğer insanları umursamak zorunda olmayacağınız bir keyif mi arıyorsunuz? Denizi havuzu boş verdiniz; doğaya yakın olmak, keyifli yürüyüşler yapmak ve ağaçların arasında kaybolmayı mı istediniz? Tüm bunlar lokasyon seçiminde sizin için doğru kararı vermenizde yardımcı olacak sorular. Bu nedenle bir yazlık satın almadan önce ilgilendiğiniz lokasyonun size sunmuş olduğu tatil konseptine olan bakış açınızı, bir yazlık satın alma heyecanından bağımsız bir şekilde değerlendirmeye çalışmalısınız. 

Ulaşılabilirlik

Lokasyon seçimi size tatil beklentileriniz için yardımcı olsa da ayrı bir madde olarak yazlığa ulaşımı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Yılın belli dönemlerinde çekilen sular sayesinde yürüyerek gideceğiniz ancak kalan zamanda mutlaka kayık kullanmanız gereken bir lokasyon sizin için gerçekten cazip olabilir mi? Evinizden çıktıktan sonra 12 saatinizi yolda geçirerek yazlığın ulaşmak size gerçekten heyecan verici geliyor mu? Hayallerinizdeki tatil konseptini yaşatacak bir yazlık buldunuz ancak 4x4 aracınız olmadan gitme şansınız çok mu zor? Bu soruları kendi durumunuza göre değiştirebilir ya da çoğaltabilirsiniz. İlk bakışta sorun olmayacağınızı düşündüğünüz pek çok detay birkaç tatil organizasyonundan sonra yazlığınızı sizin için satış listesine hatta yasaklılar listesine sokabilir. Siz ulaşılabilirlik konusunda bir hata yaptığınız zaman gerçekten seçtiğiniz lokasyonda tatil yapmayı göze alacak kişilere erişmediğiniz sürece yazlığınızı satmanız da zor olacaktır. Bu nedenle ulaşılabilirlik sizin için önemli bir kriter olmalıdır. 

Temel İhtiyaçlar

Tatile çıktığınız zaman temel ihtiyaçlarınızın karşılanmaya devam etmesi gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle otel tatili yapmaya alışkın kişiler için ulaşılabilir bir doktor olması, alışveriş imkanlarının çokluğu, karakol ya da hastaneye erişebilmenin kolaylığı ilk bakışta bir tatil için gerekli kriterler arasında yer almaz. Otel tatili yaparken sık alışveriş yapmak gerekmez, güvenlik işletme tarafından sağlandığı için karakol ihtiyacı göz önünde bulundurulmaz ve en önemlisi de otellerin doktor bulundurma zorunluluğu sebebiyle sağlık ihtiyaçları da dikkate alınmaz. Ancak yazlık satın alacağınız zaman bu unsurlara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Temel ihtiyaçlara yakın olmak ya da kolay erişebilmek hem sizin tatilleriniz için konfor sunar hem de uzun vadede yazlığınızı satışa çıkarmak istediğiniz zaman kolay satış yapmanıza olacak sağlar. 

Bölgeyi Tanımak

Lokasyon harika, ulaşılabilirlik kolay ve konforlu bu iki adımı başarılı bir şekilde geçtikten sonra bölgeyi yakından tanıyarak karar vermeniz gerekir. Yazlık aldığınız zaman bir mülk edineceğinizi ve artık o bölgenin insanlarından birisi olacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle yerleşime geçeceğiniz bölgeyi yakından tanımalısınız. Bölge insanı ile zaman geçirmek, bölgedeki yazlık sahiplerini gözlemlemek sizin için doğru karar verme sürecinde önemli veriler sunar. Yazlık sahibi olmak bir yandan farklı ve yeni bir sosyal çevre edinmek anlamına gelir. Bu nedenle kendinizi içerisine hayal edebileceğiniz bir sosyal çevreye dahil olmak isteyeceğinizi unutmamalısınız. 

Güvenlik

Çevresel faktörleri değerlendirdiğiniz zaman karşınıza seçtiğiniz yazlığın güvenliğini göz önünde bulundurmaya başlayabilirsiniz. Bir site içerisinde mi yoksa bağımsız mı? Güvenlik açısından bölgenin sorunları var mı? Yazlığınızda bıraktığınız eşyalar hakkında endişelenmeniz gerekiyor mu? Bu unsurları mutlaka değerlendirmeli ve sonuca göre seçim yapmalısınız. Pek çok yazlık sezon dışında oldukça ıssız sayılabilecek lokasyonlarda yer alır. Bu durum güvenlik açıklarının oluşmasına neden olabilir. Site içerisinde bir yazlık tercih etmek, sitenin yılın her ayında güvenlik hizmeti sunması halinde oldukça avantajlı olacaktır. 

 

Diğer Yazılar

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Yazlık Ev Satın Alacaklara 4 Tavsiye

Hafta Sonu Kaçamağı İçin İstanbul Çıkışlı Gezi Planı

Hafta Sonu Kaçamağı İçin İstanbul Çıkışlı Gezi Planı

Kerpe’de Bir Doğal Harika - Kartal Kayalıkları

Kerpe’de Bir Doğal Harika - Kartal Kayalıkları

Etiketler