Aynı yerde tatil yapma fikri ilk başta akla düşündürücü gelse de aslında avantajları göz önünde bulundurulduğunda bir daha vazgeçmek istemeyeceğiniz bir fikir.

Aynı yerde tatil yapma fikri pek çok insana sıkıcı gelse de aslında oldukça keyifli bir alışkanlıktır. Yazlık sahiplerinin yaşayarak gördüğü pek çok avantajı gerçekten deneyimlemeden gözlemlemek pek mümkün değil. Ancak uzun yıllar aynı yerde tatil yapan yazlık sahiplerinin deneyimlerini dinlemek bile çok farklı bakış açılarından sürece bakmaya yardımcı oluyor. Her yıl hatta yıl boyunca çıkan tatil fırsatlarının büyük çoğunluğunda aynı yere gitmek sıkıcı gelse de aslında hiç sanıldığı kadar sıkıcı ve zor değildir. Hatta sürekli aynı yerde tatil yapmanın ya da belirli bir rutinde yazlık tatili yapmanın sağladığı pek çok ayrıcalıktan bahsetmek mümkün.

Samimiyet

Sürekli olarak aynı lokasyonda tatil yapmanın avantajını düşündüğünüz zaman yazlık tatilinin avantajlarını gözünüzde canlandırabilirsiniz. Bu durumu yeni bir mahalleye taşınmak gibi düşünün. Başlangıçta çevreyi çok iyi tanımadığınız için süreç oldukça zorlu gelse de zamanla çevrenizde mutlaka anlaşabileceğiniz komşularınız olduğunu fark edersiniz. Mahallede vakit geçirdikçe esnafı, sokak satıcılarını hatta bölgede çalışanları bile tanımaya başlarsınız. Bu tanışıklık zamanla size keyif aldığınız bir samimiyet hissi kazandırır. Uzun yıllar boyunca aynı yerde tatil yapan yazlık sahipleri özellikle de şehrin yarattığı kaos sebebiyle azalan komşuluk ilişkilerine yeniden kavuşmanın tadını çıkarırlar. Yüksek binalarda doğan, beton yapılar arasında çocukluğunu geçiren yeni nesiller ise yazlık tatilinin sunduğu bu samimi ortamı çoğunlukla şaşkınlık ve keyifle karşılıyor. Tanıdık bir bölgede olmanın, bir ihtiyacınız olduğu zaman nereye gitmeniz gerektiğini bilmenin sunduğu avantajlar yazlık sahibi olduğunuz zaman sizin oluyor.

Güven

Bir bölgenin yerlisi olmak o bölgede her zaman diğer insanlara kıyasla daha doğru bilgilere sahip olma şansınızı yükseltir. Bu şans ile birlikte kendinizin ve sevdiklerinizin güvende olduğunu hissedersiniz. Bu güven hissi yazlıkta zaman geçirmediğiniz zamanlarda da sizinledir. Pek çok insan yazlık sahibi olanların en ufak aksilikte sorunu çözmek için işini gücünü bırakıp yazlığına gitmek zorunda olduğunu düşünse de uzun yıllarınızın geçtiği bölgede mutlaka anahtarınızı emanet edebileceğiniz, evinizle kapalı kaldığı dönemlerde de ilgilenecek samimi tanıdıklarınız olacaktır. Samimiyet kısmı gerçekten kişiye özgü bir durum olsa da güven hissini size veren insanlarla daha farklı paylaşımlar yapacağınız için yazlıkta olmadığınız anlarda da eviniz ile ilgili endişelenmek zorunda kalmazsınız. Yazlık kasabalarda bu tür yapıların bahçe işleri ile ilgilenen, dönem dönem havalandırmasını yapan, ufak kontroller ile her şeyin yolunda gittiğinden emin olan insanlar hizmet vermektedirler. Bu insanlarla düzenli ziyaretleriniz esnasında tanıştıktan sonra yazlığa gitmeden birkaç gün önce haber vererek evinizde her şeyin yolunda olduğundan emin olabilir, yapılması gereken işler varsa siz eve gitmeden halledilmesini sağlayabilir hatta evinizi temizletebilirsiniz. Bu güven ancak düzenli olarak yazlığına giden kişilerin elde edebileceği oldukça hoş bir avantajdır.

Alışkanlıklar

Alışkanlıklar hayatımızda oldukça büyük bir yere sahiptir. Hatta başarılı insanların hayatlarına baktığımız zaman günün her anında belirli bir alışkanlığı tekrar ettiklerini görebiliriz. Oluşturması da vazgeçmesi de oldukça zor olan alışkanlıklar yazlık sahipleri için oldukça doğal bir şekilde oluşur. Her yıl yazlığa gitmek, belirli bir dönemde yazlık arkadaşları ile buluşmak, tatil döneminde belirli organizasyonlara dahil olmak gibi alışkanlıklar insanların hayatlarını planlamalarında oldukça etkilidir. Tatil için yapılan planların insanları tatil zamanına kadar oldukça motive tuttuğunu da unutmamak gerekir. Bu yaklaşım ile uzun yıllar boyunca aynı yerde tatil yapan yazlık sahipleri tatil planları ve tatili iple çekme sürelerinde oldukça farklı motivasyonlara sahip olabilirler. Yılın belli dönemlerinde yazlığa gitmek, ufak tadilatlar ya da bahçe düzenlemeleri için uygun bir dönem belirlemek ve bu dönemde yazlığa gitmeyi alışkanlık haline getirmek insanın hayatında keyifli bir uğraş için düzenli olarak zaman ayırmasına yardımcı olur.

Aile - Arkadaş Buluşmaları

Yazlık sahipleri için keyifli organizasyonlar yapmak, sevdikleri insanları tatil için yazlıklarına davet etmek ve aile-arkadaş buluşmaları düzenlemek sıradan bir aktivitedir. Özellikle uzun yıllar boyunca düzenli olarak yazlığa giden bir ailenin yapabileceği türden organizasyonlar herkes için çok keyifli ve unutulmaz anılar yaratmak için idealdir. Bu nedenle yazlık sahibi olanların tatil anıları hiç tükenmez. Her tatilde yeni bir organizasyon yapılırken ayrıca çok sevilen arkadaşlara ve aile üyelerine gönül rahatlığı ile yazlığın anahtarını verebilmek; sevilen insanlara küçük tatil jestleri yapmak da yazlık sahiplerinin deneyimleyebileceği hoş bir duygudur. Özellikle gelenek haline gelen aile ve arkadaş toplantıları uzun yıllar boyunca konuşulacak, ailelerin kaynaşmasına yardımcı olacak, çocukların arkadaşlıklarını pekiştirecek ve belki de nesiller boyunca aktarılacak hikayelere zemin hazırlayacak organizasyonlara dönüşebilirler.

Diğer Yazılar

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Yaz Tatili İçin Bir Cennet, Kerpe!

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Yazlık Almak Mantıklı Mı?

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Serdivan'da Yeni Nesil Yaşam

Etiketler