Tatil planları başladığı zaman planın yapıldığı ortamda insanlar iki gruba ayrılırlar: Her şey dahil bir otelde, suya sabuna bile dokunmadan yapılacak 1 hafta tatili övenler ile yazlığına gidip bir odaya tıkılıp kalmamanın güzelliklerinden bahsedenler. Bu iki grubunda kendini savunmaya başladığı noktada haklı sebepleri olduğunu söylememek olmaz ancak yazlık almanın mantıklı olan yanlarını ele almak, bir yatırım yapma noktasında gerçekten daha detaylı fikir sahibi olmanız için yardımcı olacaktır. Yazlık tatili ile otel tatilini karşılaştırmanın çok doğru olmadığını ve yazlık sahibi olanların da istedikleri zaman otele gidebileceklerini unutmamaları gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle yazlık satın almanın mantıklı olup olmadığını, hangi tatil daha keyifli sorusundan uzaklaşarak cevaplandırmak doğru olacaktır.

 

Gelir Elde Etmek

Yazlık almanın konfor alanı, keyifli tatil gibi artılarından bağımsız olarak getirdiği en büyük avantaj kullanılmadığı dönemlerde kira getirisi sağlamasıdır. Kiralamanın yılda 15 gün kalmak için yazlık alınmaz argümanına karşı oldukça etkili bir bakış açısı geliştireceğini unutmayın. Kullanmadığınız dönemlerde sahip olduğunuz yazlığı belirli süreler içerisinde kiralayarak gelir elde edebilirsiniz. Bu durum kafanızı karıştırmasın insanlar sadece otel tatili ya da sahip oldukları yazlıklarda tatil yapmıyorlar. Kalabalık aileler, arkadaş grupları ya da uzaktan çalışan insanlar dönemsel yazlık kiralayarak daha ekonomik ve konforlu bir tatil yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle siz de yazlığınızı kullanmadığınız zamanlar için kiraya verebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Eğer bu konuda gerçekten istekliyseniz bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşma yaparak ve ciddi meblağlar kazanarak, yazlığınızın yatırım dönüşünü hızlandırabilirsiniz.

Yatırım Yapmak

Yazlık satın almak ya da yaptırmak belirli bir miktar parayı sınırlı süreli kullanım için çöpe atmak anlamına gelmez. Yazlık adı altında da olsa satın alınan her mülkün bir değeri ve değer kazanma süreci vardır. Bu nedenle bir yazlık aldığınız zaman temel olarak yatırım yaptığınızı unutmamalısınız. Satın aldığınız yazlığın orta veya uzun vade değer kazanacağını bilmek sizi bu noktada motive edebilir. Çünkü kaldığınız bir otelde geçirdiğiniz zamana göre otelin hisselerine sahip olamazsınız ancak bir yazlığınız olduğu zaman hem keyifle tatil yapar hem de bu durumdan ötürü güzel paralar kazanabilirsiniz. Yazlık sahibi olmak elbette herkes için yatırım yapma ihtiyacından doğmaz. Ancak bir yazlık satın alırken mülkiyet edindiğinizi ve ister istemez kazanç elde edeceğiniz unutmamalısınız. Siz satmamak için yazlık satın alsanız da değerlenen bir bölgede bulunan yazlığınızın kira bedelinin de yükseleceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bağımsız Olmak

Yazlık tatili yapmanın en büyük avantajı tatilde şartları kendinizin belirleme lüksüne sahip olmanızdır. Size verilen bir kahvaltı saatinin olmaması, etkinliklerinizin başkaları tarafından planlanmaması ve hatta konaklama sürenizin de kısıtlanmaması için bir yazlık tatili yapmayı denemelisiniz. Yoğun bir sezonda tatilinizi 2 gün daha uzatmak istediğiniz zaman yaşayacaklarınızı hayal ettiğiniz anda bir yazlık sahibi olmanın en büyük avantajını göreceksiniz. Benzer durumlar özellikle bayram ve özel günlerde bir otelde yer bulmanın zorluğunu yaşadığınız anda ya da yükselişe geçen fiyatları gördüğünüzde farkındalık yaşamanıza neden olur. Yazlık almanın mantıklı noktalarından birisi de yazlık sahibinin tatil planlama konusunda gerçekten bağımsız olmasıdır. Özellikle kış sezonunda da kaçabileceğiniz, yaşadığınız şehre yakın mesafede bulunan bir yazlığınızın olması sizi pek çok dertten kurtaracaktır.

Tasarruf Etmek

Her yıl düzenli olarak tatil yapan ve konforundan ödün vermeden tatil lokasyonu seçen dört kişilik bir ailenin tatil harcamaları göz önünde bulundurulduğu zaman yaklaşık olarak 10-15 yıl içerisinde bir yazlık parasını tatile harcadığı rahatlıkla hesaplanabilir. Bu göz önünde bulundurulduğunda ve yazlık satın almanın kira geliri getirdiğini de planlara dahil ettiğinizde ciddi bir tasarruf yapacağınızı görebilirsiniz. Yurt dışından gelen ziyaretçilerin artışı ile birlikte kaliteli ve konforlu bir otel tatili yapmanın maliyetleri giderek yükseliyor. Yabancı ülkelerde yaşayan insanların Türkiye’ye olan ilgisinin artması; para birimlerinin ülkemizde bir tatil yapmayı oldukça avantajlı hale getirmesi ve ülkemizin dört bir yanında bol güneşli tatil yapmanın mümkün olması yerli turistlerin masraflarının artmasında etkili oluyor. Bir yazlık aldığınız zaman uzun vadede kârlı çıkacağınızdan emin olabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kira geliri elde ettiğiniz durumlarda bu geliri farklı yatırımlar ya da tatil organizasyonları için bütçe oluşturmada kullanabilirsiniz.

Ailenizin İhtiyaçlarını Ön Planda Tutmak

Otel tatili yapmanın en önemli dezavantajı kendine has kısıtlamaları olmasıdır. Bu kısıtlamaların otel kuralları dahilinde olmasına gerek yok. Kalabalık bir toplumda mutlak suretle uyulması beklenen bazı kurallar vardır. Mutlaka çevrenizde evcil hayvanlardan korkan, çocuk sesi duymaya tahammül edemeyen insanlar bulunur. Bu noktada tatilin hem ailenizin ihtiyaçlarını karşılaması hem de size stres yaşatmaması için daha izole davranmayı tercih edebilir ya da yazlık kiralamak gibi farklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Yazlık almak size ailenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama fırsatı sunar. Evcil hayvan kabul eden otel bulmaya çalışmak, çocuklarınızın gönüllerince koşturup oynamasını sürekli olarak kontrol altında tutmak zorunda olmamak sizin tatil konforunuzu da önemli ölçüde yükseltecektir. Tatil yapmanın stres yaşamak olmadığını ve tatilinizde her aile ferdinin yeterince rahat hissetmesinin önemini bildiğiniz için ya kendinizden fedakarlık yapmak ya da ailenizi kısıtlamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bir yazlık sahibi olmak size tam özgürlük verir ve endişe etmenize neden olabilecek pek çok sorunu ortadan kaldırır.

Diğer Yazılar

Kumcağız'da bir yaz tatili geçirmek

Kumcağız'da bir yaz tatili geçirmek

Yazlık Satın Almak Kârlı ve Mantıklı Bir Yatırım Olabilir mi?

Yazlık Satın Almak Kârlı ve Mantıklı Bir Yatırım Olabilir mi?

Uzun Yıllar Aynı Yerde Tatil Yapan Yazlık Sahiplerinin Bileceği Avantajlar

Uzun Yıllar Aynı Yerde Tatil Yapan Yazlık Sahiplerinin Bileceği Avantajlar

Etiketler